Literatura

Man reading a bookWielokrotnie spotykam się z pytaniem na temat dostępności materiałów na temat ryzyka nadużyć w języku polskim. Jeszcze kilka lat temu dostępność tego typu publikacji była praktycznie zerowa, ale rynek nie znosi próżni i szybko się zapełnia. Nie ma większego problemu z wyszukaniem materiału na interesujący nas temat. Niemniej jednak warto spróbować zgromadzić w jednym miejscu wydane w formie książkowej publikacje z zakresu szeroko rozumianej problematyki nadużyć i nieprawidłowości.

Celem tej sekcji serwisu Fraud IQ nie jest propagowanie tych czy innych tytułów, czy też zachęcanie do ich kupna. Jest to jedynie wykaz podstawowych informacji na temat dostępnych na naszym rynku polskojęzycznych książek na temat nadużyć. Czytelnicy zainteresowani konkretną problematyką mogą łatwo odnaleźć szczegółowe opisy wybranych pozycji w internecie i zadecydować, czy są zainteresowani ich zakupem.

Prezentowane zestawienie nie stanowi pełnowartościowego katalogu literatury związanej z nadużyciami (z możliwością przeszukiwania, przyporządkowywania słów kluczowych itp.) – uniemożliwia to niestety platforma serwisu. Wobec powyższego prezentowane pozycje zostały uporządkowane subiektywnie – od materiałów przekrojowych, poprzez dotyczące konkretnych zagadnień, aż do dotyczących etyki. Na samym końcu prezentowane są książki o charakterze dokumentalnym, relacjonujące zjawiska i incydenty z perspektywy ich uczestników i/lub dziennikarzy.

Niniejsze zestawienie z pewnością może pomijać pewne pozycje, których istnienia nie jestem świadomy. Zachęcam do jego rozbudowy poprzez przesyłanie mi informacji o brakujących w nim książkach poprzez formularz kontaktowy – postaram się szybko dodać taką pozycję do spisu.

Kryzysy gospodarcze a wiarygodność sprawozdań finansowych

Małgorzata Kutera, Stanisława T. Surdykowska


Difin - 2009
256 stron
okładka miękka

Kreatywna księgowość a fałszowanie
sprawozdań finansowych

Piotr Gut


C.H. Beck - 2006
296 stron
okładka miękka

Kreatywna rachunkowość. Fałszowanie sprawozdań finansowych

Włodzimierz Wąsowski


Difin - 2005
111 stron
okładka miękka

Rachunkowość kreatywna a oszustwa księgowe

Stanisława Surdykowska (red.)


Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej - 2005
230 stron
okładka miękka

Bajki w świecie biznesu. Mroczna prawda o fałszowaniu sprawozdań finansowych

Cecil W. Jackson


Wydawnictwo Naukowe PWN - 2008
234 strony
okładka twarda

Błędy i oszustwa w dokumentach finansowo-księgowych

Karol Schneider


Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne - 2007
304 strony
okładka miękka

1 2 3 4 5 6 12