Literatura

Man reading a bookWielokrotnie spotykam się z pytaniem na temat dostępności materiałów na temat ryzyka nadużyć w języku polskim. Jeszcze kilka lat temu dostępność tego typu publikacji była praktycznie zerowa, ale rynek nie znosi próżni i szybko się zapełnia. Nie ma większego problemu z wyszukaniem materiału na interesujący nas temat. Niemniej jednak warto spróbować zgromadzić w jednym miejscu wydane w formie książkowej publikacje z zakresu szeroko rozumianej problematyki nadużyć i nieprawidłowości.

Celem tej sekcji serwisu Fraud IQ nie jest propagowanie tych czy innych tytułów, czy też zachęcanie do ich kupna. Jest to jedynie wykaz podstawowych informacji na temat dostępnych na naszym rynku polskojęzycznych książek na temat nadużyć. Czytelnicy zainteresowani konkretną problematyką mogą łatwo odnaleźć szczegółowe opisy wybranych pozycji w internecie i zadecydować, czy są zainteresowani ich zakupem.

Prezentowane zestawienie nie stanowi pełnowartościowego katalogu literatury związanej z nadużyciami (z możliwością przeszukiwania, przyporządkowywania słów kluczowych itp.) – uniemożliwia to niestety platforma serwisu. Wobec powyższego prezentowane pozycje zostały uporządkowane subiektywnie – od materiałów przekrojowych, poprzez dotyczące konkretnych zagadnień, aż do dotyczących etyki. Na samym końcu prezentowane są książki o charakterze dokumentalnym, relacjonujące zjawiska i incydenty z perspektywy ich uczestników i/lub dziennikarzy.

Niniejsze zestawienie z pewnością może pomijać pewne pozycje, których istnienia nie jestem świadomy. Zachęcam do jego rozbudowy poprzez przesyłanie mi informacji o brakujących w nim książkach poprzez formularz kontaktowy – postaram się szybko dodać taką pozycję do spisu.

Przestępstwa tzw. oszustw kredytowych w ustawie oraz praktyce prokuratorskiej i sądowej

Agata Wujastyk


Wolters Kluwer - 2011
374 strony
okładka twarda

Fałszerstwa dokumentow publicznych. Rozpoznawanie i zapobieganie

Jerzy Wojciech Wójcik


Twigger - 2005
310 stron
okładka miękka

Zwalczanie fałszerstw pieniędzy

Aleksandra Nowak, Tomasz Malczyk, Robert Nesterowicz


Wydawnictwo Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie - 2010
216 stron
okładka miękka

Oszukańcza sprawozdawczość finansowa

Maria Hulicka


Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego - 2008
180 stron
okładka miękka

Oszustwa księgowe. Teoria i praktyka

Małgorzata Kutera, Artur Hołda, Stanisława T. Surdykowska


Difin - 2006
277 stron
okładka miękka

Rola audytu finansowego w wykrywaniu przestępstw gospodarczych

Małgorzata Kutera


Difin 2008
242 strony
okładka miękka

1 2 3 4 5 12