Literatura

Man reading a bookWielokrotnie spotykam się z pytaniem na temat dostępności materiałów na temat ryzyka nadużyć w języku polskim. Jeszcze kilka lat temu dostępność tego typu publikacji była praktycznie zerowa, ale rynek nie znosi próżni i szybko się zapełnia. Nie ma większego problemu z wyszukaniem materiału na interesujący nas temat. Niemniej jednak warto spróbować zgromadzić w jednym miejscu wydane w formie książkowej publikacje z zakresu szeroko rozumianej problematyki nadużyć i nieprawidłowości.

Celem tej sekcji serwisu Fraud IQ nie jest propagowanie tych czy innych tytułów, czy też zachęcanie do ich kupna. Jest to jedynie wykaz podstawowych informacji na temat dostępnych na naszym rynku polskojęzycznych książek na temat nadużyć. Czytelnicy zainteresowani konkretną problematyką mogą łatwo odnaleźć szczegółowe opisy wybranych pozycji w internecie i zadecydować, czy są zainteresowani ich zakupem.

Prezentowane zestawienie nie stanowi pełnowartościowego katalogu literatury związanej z nadużyciami (z możliwością przeszukiwania, przyporządkowywania słów kluczowych itp.) – uniemożliwia to niestety platforma serwisu. Wobec powyższego prezentowane pozycje zostały uporządkowane subiektywnie – od materiałów przekrojowych, poprzez dotyczące konkretnych zagadnień, aż do dotyczących etyki. Na samym końcu prezentowane są książki o charakterze dokumentalnym, relacjonujące zjawiska i incydenty z perspektywy ich uczestników i/lub dziennikarzy.

Niniejsze zestawienie z pewnością może pomijać pewne pozycje, których istnienia nie jestem świadomy. Zachęcam do jego rozbudowy poprzez przesyłanie mi informacji o brakujących w nim książkach poprzez formularz kontaktowy – postaram się szybko dodać taką pozycję do spisu.

Oszustwa finansowe. Podręcznik dla audytora

Adam Bela, Ewa Bolesławska


InfoAudit - 2005
196 stron
okładka miękka

Międzynarodowe bankructwa i afery bankowe

Piotr Masiukiewicz (red.)


Oficyna Wydawnicza SGH - 2010
294 strony
okładka twarda

Przestępstwa gospodarcze związane z działalnością banków

Janusz Bojarski


Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa - 2001
278 stron
okładka miękka

Najgroźniejsze przestępstwa giełdowe. Implikacje i sposoby przeciwdziałania

Mirosław Dusza


Wydawnictwo Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego - 2011
235 stron
okładka miękka

Kryminalizacja manipulacji instrumentami finansowymi

Anna Błachnio-Parzych


Wolters Kluwer - 2011
368 stron
okładka twarda

Bankowe oszustwo kredytowe. Aspekty normatywne, kryminologiczne i politycznokryminalne

Justyna Karaźniewicz


Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa - 2005
310 stron
okładka miękka