Literatura

Man reading a bookWielokrotnie spotykam się z pytaniem na temat dostępności materiałów na temat ryzyka nadużyć w języku polskim. Jeszcze kilka lat temu dostępność tego typu publikacji była praktycznie zerowa, ale rynek nie znosi próżni i szybko się zapełnia. Nie ma większego problemu z wyszukaniem materiału na interesujący nas temat. Niemniej jednak warto spróbować zgromadzić w jednym miejscu wydane w formie książkowej publikacje z zakresu szeroko rozumianej problematyki nadużyć i nieprawidłowości.

Celem tej sekcji serwisu Fraud IQ nie jest propagowanie tych czy innych tytułów, czy też zachęcanie do ich kupna. Jest to jedynie wykaz podstawowych informacji na temat dostępnych na naszym rynku polskojęzycznych książek na temat nadużyć. Czytelnicy zainteresowani konkretną problematyką mogą łatwo odnaleźć szczegółowe opisy wybranych pozycji w internecie i zadecydować, czy są zainteresowani ich zakupem.

Prezentowane zestawienie nie stanowi pełnowartościowego katalogu literatury związanej z nadużyciami (z możliwością przeszukiwania, przyporządkowywania słów kluczowych itp.) – uniemożliwia to niestety platforma serwisu. Wobec powyższego prezentowane pozycje zostały uporządkowane subiektywnie – od materiałów przekrojowych, poprzez dotyczące konkretnych zagadnień, aż do dotyczących etyki. Na samym końcu prezentowane są książki o charakterze dokumentalnym, relacjonujące zjawiska i incydenty z perspektywy ich uczestników i/lub dziennikarzy.

Niniejsze zestawienie z pewnością może pomijać pewne pozycje, których istnienia nie jestem świadomy. Zachęcam do jego rozbudowy poprzez przesyłanie mi informacji o brakujących w nim książkach poprzez formularz kontaktowy – postaram się szybko dodać taką pozycję do spisu.

Nowe formy korupcji. Analiza socjologiczna sektora farmaceutycznego w Polsce

Paulina Polak


Wydawnictwo Nomos - 2011
410 stron
okładka miękka

Zapobieganie korupcji w wykorzystaniu funduszy unijnych

Tomasz Grzegorz Grosse (red.)


Instytut Spraw Publicznych - 2007
112 stron
okładka miękka

Elektroniczna administracja - nowe możliwości przeciwdziałania zjawisku korupcji

Jacek Kucharczyk. Jarosław Zbieranek (red.)


Instytut Spraw Publicznych - 2006
75 stron
okładka miękka

Wszystkiemu winien system. Korupcja w krajach postkomunistycznych

Rasma Karklins


Wydawnictwo SIC! - 2009
336 stron
okładka miękka

Przestępczość na rynku ubezpieczeń

Waldemar Jaroch


Poltext - 2002
191 stron
okładka miękka

Praktyczne problemy nadużycia i obejścia prawa podatkowego

Krzysztof J. Stanik, Krzysztof Winiarski


Unimex - 2012
382 strony
okładka miękka

1 8 9 10 11 12