Pamiętajmy o złodzieju

Data: 31 grudnia 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

Rok na łamach Fraud IQ kończymy nieco nietypowo – arabską przypowieścią. Po wielu wpisach dotyczących mechanizmów kontroli wewnętrznej wspierających nas w przeciwdziałaniu i wykrywaniu nadużyć, na drugi plan zeszła kluczowa postać takiego incydentu – sprawca. Postać zwykle sprowadzana do roli wykonawcy, której motywy, determinację i kwalifikacje często pomijamy, skupiając się na wyjaśnieniu przyczyn, które umożliwiły wystąpienie nadużycia.

Tymczasem samo modus operandi nie bierze się z niczego – jej autorem jest konkretny człowiek i przy jego konstruowaniu wykorzystuje on własne doświadczenia i umiejętności. Dlatego też o skuteczności mechanizmu kontrolnego decydują tak naprawdę dwa punkty widzenia – osoby, która go zaprojektowała oraz osoby, która chce go obejść lub przełamać. Pamiętajmy, że w danym momencie liczba typów nadużyć, jakie są możliwe do popełnienia w danej firmie jest względnie stała, za to liczba sposobów, jakimi można je popełnić, jest niemal nieskończona. Poświęćmy zatem trochę czasu na próbę przewidzenia (lub ustalenia post factum) profilu potencjalnego sprawcy – pomoże to nam w tworzeniu bardziej skutecznych mechanizmów prewencyjnych i detekcyjnych.

Pewnego dnia, późno wieczorem, mułła Nasreddin i jego żona wrócili do domu. Okazało się, że dom został okradziony, więc żona zaczęła krzyczeć i płakać.
Powiedziała do mułły: – To twoja wina. Nie sprawdziłeś, czy zamknąłeś drzwi na klucz zanim poszliśmy.
W tym czasie zebrali się już wszyscy sąsiedzi. To była sensacja – dom mułły okradziony! Wszyscy zaczęli się nawzajem przekrzykiwać.
Jeden sąsiad powiedział: – Zawsze się tego spodziewałem. Jesteś taki nieostrożny!
Drugi powiedział: – Okna są otwarte. Dlaczego nie zamknąłeś ich przed wyjściem z domu?
Trzeci powiedział: – Twoje zamki są zepsute. Dlaczego ich nie wymieniłeś?
I wszyscy rzucali winę na mułłę Nasreddina. On zaś odpowiedział: – Chwileczkę. Przecież to nie ja jestem winny.
Całe sąsiedztwo odparło chórem: – Więc uważasz, że kto jest winny jeśli nie ty?
Muła powiedział: – Zapomnieliście o złodzieju!Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.