Pamiętajmy o złodzieju

Data: 31 grudnia 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

Rok na łamach Fraud IQ kończymy nieco nietypowo – arabską przypowieścią. Po wielu wpisach dotyczących mechanizmów kontroli wewnętrznej wspierających nas w przeciwdziałaniu i wykrywaniu nadużyć, na drugi plan zeszła kluczowa postać takiego incydentu – sprawca. Postać zwykle sprowadzana do roli wykonawcy, której motywy, determinację i kwalifikacje często pomijamy, skupiając się na wyjaśnieniu przyczyn, które umożliwiły wystąpienie nadużycia.

Tymczasem samo modus operandi nie bierze się z niczego – jej autorem jest konkretny człowiek i przy jego konstruowaniu wykorzystuje on własne doświadczenia i umiejętności. Dlatego też o skuteczności mechanizmu kontrolnego decydują tak naprawdę dwa punkty widzenia – osoby, która go zaprojektowała oraz osoby, która chce go obejść lub przełamać. Pamiętajmy, że w danym momencie liczba typów nadużyć, jakie są możliwe do popełnienia w danej firmie jest względnie stała, za to liczba sposobów, jakimi można je popełnić, jest niemal nieskończona. Poświęćmy zatem trochę czasu na próbę przewidzenia (lub ustalenia post factum) profilu potencjalnego sprawcy – pomoże to nam w tworzeniu bardziej skutecznych mechanizmów prewencyjnych i detekcyjnych.

Czytaj dalej »


Kryzys niekiedy sprzyja okradaniu pracodawców

Data: 22 grudnia 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

Na łamach Fraud IQ wielokrotnie podnosiłem już kwestię właściwego podziału obowiązków jako jednego z najskuteczniejszych elementów zapobiegających nadużyciom. Warto jednak co jakiś czas ją przypominać, obrazując skutki tego zaniechania kazusami z doniesień medialnych. Wprawdzie nie zawsze możliwe jest, zwłaszcza w mniejszych firmach, zastosowanie należytego rozdzielenia obowiązków, ale niewątpliwie w takich przypadkach należy skompensować tę niedoskonałość prowadzeniem niezależnej kontroli obszaru, w którym taki podział nie jest możliwy do wprowadzenia.

Do czego może prowadzić zaniechanie w tym zakresie? Za przykład posłuży nam sprawa niejakiej Jeanalyn Grace, zajmującej się księgowością, kontrolingiem, gospodarką finansową oraz audytem wewnętrznym (tak, to nie pomyłka!) w firmie Wier Construction. Pani Grace była tam zatrudniona przez 6 lat i do jej pracy nigdy nie zgłaszano zastrzeżeń. A jednak zaledwie kilka tygodni po jej odejściu, właściciele zorientowali się, że wyprowadziła ona w tym czasie z firmy ponad 1,4 mln dolarów…

Czytaj dalej »


Walijska czarna owca wśród audytorów śledczych

Data: 11 grudnia 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

Jak wszyscy doskonale wiemy, czasami (a nawet częściej) najciemniej jest pod latarnią. Nie inaczej bywa w świecie nadużyć. I mowa tutaj nie o nadużyciu zaufania, o którym stosunkowo często na łamach Fraud IQ była mowa, ale o uwikłaniu w przestępczy proceder tych, których zadaniem jest walka z nim. Tak jak w policji mamy do czynienia z czarnymi owcami, dokładnie tak samo gatunek ten występuje wśród audytorów śledczych. Żeby nadać opisywanemu kazusowi jeszcze dodatkowego smaczku, zaprzecza on opublikowanej przed paroma tygodniami na Fraud IQ tezie, że słabsza płeć raczej stroni od nadużyć

Zacznijmy jednak od początku, jako że sama oszustka na scenę wkracza nieco później. Przypadek zaczyna się wraz z założeniem przez Walijczyka, Marka Lewisa, fundacji Welsh International School of Climbing and Mountaineering, mającej z założenia organizować górski wypoczynek dla niepełnosprawnych dzieci. Fundacja nie powstała jednak po to, aby realizować swoje statutowe cele, ale wyłącznie dla nielegalnego pozyskiwania środków z państwowego programu Gift Aid.

Czytaj dalej »


Indeks Percepcji Korupcji A.D. 2013

Data: 4 grudnia 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

Mimo nawału obowiązków, skutecznie odciągających mnie od aktualizacji serwisu, nie sposób nie opisać na Fraud IQ corocznego badania Transparency International postrzegania zjawiska korupcji w poszczególnych państwach (Corruption Perception Index). Szczególnie, że media otrąbiły już sukces naszego kraju za wzniesienie się w rankingu o 3 miejsca, tj. z 41 na 38, co oznacza, że w 100-stopniowej skali badania zarobiliśmy 2 dodatkowe punkty (60 vs. 58 przed rokiem). Cóż, z pewnością jest to dobra wiadomość, ale na myśl przychodzi natychmiast pytanie, czy badanie było realizowane przed zatrzymaniami w gigantycznej aferze korupcyjnej w sektorze publicznym, czy raczej po nich. Śmiem twierdzić, że do czynienia mamy raczej z pierwszym wariantem…

Pół żartem, pół serio, można powiedzieć, że najciekawszym elementem tegorocznego indeksu CPI jest rozwój sposobu prezentacji związanych z nim informacji na stronie internetowej Transparency International. Można m.in. skonfrontować swoje postrzeganie poszczególnych krajów w kategoriach korupcji z wynikami badania. Warto też zauważyć, że TI nareszcie odkryła potencjał tkwiący w infografikach, od dawna stosowanych przez szereg innych organizacji.

Czytaj dalej »