Weryfikuj weryfikatora, czyli o wywiadowniach gospodarczych

Data: 27 września 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

Na łamach Fraud IQ nie pojawiały się jeszcze szersze informacje dotyczące wywiadu gospodarczego. Tymczasem tego typu usługi są powszechnie dostępne i stosunkowo często wykorzystywane w prewencji ryzyka, głównie związanego z kontaktami biznesowymi, ale nie tylko – równie popularne, jeśli nawet nie bardziej, jest korzystanie z wywiadowni gospodarczych w działaniach windykacyjnych. Niejako automatycznie do wywiadu gospodarczego zalicza się także obszar sprawdzeń pracowniczych, czyli weryfikacji kandydatów do pracy. Osobiście uważam, że są to dwie różne kwestie (zwłaszcza pod kątem prawnym), ale niewątpliwie podmioty oswojone z pozyskiwaniem i weryfikowaniem informacji są jak najbardziej predestynowane do świadczenia także takich usług.

Co do przydatności produktów prac wywiadowni gospodarczych słyszałem już wiele, i to niejednokrotnie całkowicie sprzecznych, opinii, i to zarówno od tych, którzy z usług takich korzystali, jak i „teoretyków”, którzy do tej pory takiej okazji nie mieli. O ile tych pierwszych łatwo zrozumieć, bo zapewne oceniają całą branżę przez pryzmat konkretnego podmiotu, z jakim mieli do czynienia (a te są różne…), to ci drudzy wydają się potwierdzać zarzucaną Polakom przywarę, iż znają się oni na wszystkim. Nie o tym jednak mowa, i wpis ten nie ma na celu zachęcenia, ani zniechęcenia do korzystania z usług wywiadu gospodarczego, a jedynie dostarczenie kilku przydatnych informacji.

Czytaj dalej »


Informacje o ryzyku nadużyć w internetowych mediach

Data: 24 września 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

Dla Czytelników zainteresowanych szerzej tematyką nadużyć gospodarczych przypominam, że poza serwisem Fraud IQ szereg takich informacji jest publikowanych przeze mnie także w innych kanałach internetowych. Małe zamieszanie może wywołać fakt, iż działają one pod etykietą mojej komercyjnej działalności fraudit. Nie stanowią one jednak medium reklamowego, ale raczej kanał dystrybucji informacji związanych z branżą, w której funkcjonuję. Z pewnością zdecydowana większość Czytelników jest także obecna w głównych mediach społecznościowych, warto zatem rozważyć subskrypcję nowości za ich pośrednictwem. Serdecznie zapraszam!

Facebook           Google Plus           Twitter


Słaba płeć – także w nadużyciach

Data: 20 września 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

Mimo że coraz bardziej zwiększa się odsetek kobiet zatrudnionych w firmach i pełnią one coraz wyższe stanowiska, to nadal są one stosunkowo rzadkimi sprawcami nadużyć. Do takich wniosków doszli naukowcy z Pennsylvania University pod kierownictwem prof. Darrella Steffensmeiera w podsumowującym ich prace artykule opublikowanym na łamach „American Sociology Review”.

Przeanalizowali oni szereg przypadków nadużyć z ostatnich lat, zarejestrowanych w bazach Departamentu Sprawiedliwości USA oraz w raportach Securities & Exchange Commission, i zwrócili uwagę, iż udział kobiet w tego typu przypadkach nie zwiększał się proporcjonalnie do równoczesnego wzrostu udziału kobiet w rynku pracy. Jeśli już przedstawicielka płci pięknej była uczestniczką przypadku nadużycia korporacyjnego, to w zdecydowanej większości badanych spraw, jej rola była podrzędna.

Czytaj dalej »


Socjotechnika ułatwia popełnianie nadużyć

Data: 18 września 2013 | Autor: | 1 komentarz »

Brytyjskie media ujawniły w ostatnich dniach arcyciekawą sprawę próby sprzeniewierzenia środków klientów hiszpańskiego banku Santander. Sprawa była połączeniem socjotechniki oraz – co tu dużo mówić – mało wyrafinowanej technologii, ale mimo to odbiła się szerokim echem w środowisku osób zajmujących się bezpieczeństwem instytucji finansowych. Mimo że specjaliści zapewniają, iż podjęty „atak” miał niewielkie szanse powodzenia, to nie zdecydowano się ujawnić zbyt wielu szczegółów, co zapewne miało przeciwdziałać potencjalnym naśladowcom. Sprawę warto jednak opisać, zważywszy na rolę, jaką odegrały w niej mechanizmy socjotechniki.

Najpierw fakty: przed kilkoma dniami policja aresztowała 12 osób planujących kradzież środków zdeponowanych na kontach klientów brytyjskiej części Santander Banku. Przy okazji komunikatu ogłoszono, iż bank narażony był na utratę milionów funtów. Czy tak faktycznie było? Raczej można w to wątpić, co nie znaczy, że sprawa jest błaha. Obrazuje bowiem, jak łatwo przeniknąć na teoretycznie chronione zaplecze oddziału bankowego i przeprowadzić tam nie do końca legalne działania.

Czytaj dalej »


Wiarygodność dokumentów papierowych, czyli papier zniesie wszystko

Data: 17 września 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

W dniu dzisiejszym ciekawy przypadek działalności pośrednika kredytowego, który w specyficzny sposób „pomagał” swoim klientom w uzyskaniu finansowania gwarantowanego przez państwo. Mimo że sprawa miała miejsce w Stanach, z doświadczenia mogę powiedzieć, że podobnych przypadków nie brakuje również w Polsce. Być może nie są one aż tak jaskrawe, ale upiększanie aplikacji kredytowych w różny sposób jest już w praktyce codziennością.

Straty państwowej agencji Small Business Administration poniesione wskutek działalności szajki z Falls Church w stanie Virginia przekroczyły 100 milionów dolarów. Taka kwota zwykle nasuwa na myśl wyrafinowany mechanizm działania sprawców, tymczasem w tym przypadku mieliśmy do czynienia z całkiem banalnym wykorzystaniem jednego z najstarszych praw cywilizacji, mówiącego, iż papier zniesie wszystko.

Czytaj dalej »