Podziemny „bank pierwszego wyboru” wykluczony z biznesu

Data: 19 czerwca 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

Śledczy zajmujący się przestępczością gospodarczą nie są tak poważnymi ludźmi, jak to się może na pierwszy rzut oka wydawać. Bo jak inaczej, niż przejawem humoru, określić założenie konta w banku z następującymi danymi: Joe Bogus (w przybliżonym tłumaczeniu: Jaś Zmyślony), zamieszkały na 123 Fake Main Street (ul. Główna Nieistniejąca 123) w Completely Made Up City, NY (Całkiem Wymyślone Miasto, stan Nowy Jork)? A później realizować przelewy z tytułami w stylu „za kokainę” i „ze skimmingu bankomatów”?

Jak można się domyślić, działanie śledczego nie było czystą kpiną, ale miało na celu swoiste przetestowanie uczciwości instytucji, którą sprawdzał. Charakter samej sprawy też nie wywołuje uśmiechu, jako że dotyczyła ona jednej z największych spraw o pranie pieniędzy (prowadzący ją prokuratorzy twierdzą wręcz, że największej) w historii systemu finansowego. Ostrożne szacunki mówią nawet o kwocie 6 miliardów dolarów, milionie klientów i 55 milionach operacji, jakie instytucja przeprowadziła od jej założenia w 2006 r.

Czytaj dalej »


Sieci społecznościowe wsparciem audytorów śledczych

Data: 10 czerwca 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

Nie jest tajemnicą, że w trakcie audytów dochodzeniowych oraz postępowań wyjaśniających podejrzenia o nadużycie bardzo często badane są powiązania osobowe i kapitałowe podejrzanych. Jednym z wykorzystywanych sposobów jest analiza kontaktów podejrzanych w ramach sieci społecznościowych. Oczywiście nie daje ona jednoznacznych dowodów, ale wskazuje na kierunki dalszej analizy i dostarcza nierzadko ciekawych pomysłów na dalsze prace.

Jak ważny jest to element działań sprawdzających, pokazuje świeżutka sprawa podejrzenia o wykorzystywanie poufnych informacji (insider trading) związanych z przejęciem amerykańskiego giganta Smithfield Foods przez chiński Shuanghui International Holdings, oficjalnie ogłoszonego 29 maja tego roku. Śladem, jaki naprowadził amerykańską Komisję ds. Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission) do ujawnienia kulisów nielegalnej działalności był… Facebook.

Czytaj dalej »