Dan Ariely o psychologii korupcji

Data: 22 marca 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

Staram się, aby niniejszy serwis zawierał przede wszystkim materiały autorskie, ale co jakiś czas trafia się rzecz zewnętrzna tak ciekawa, że wręcz nietaktem byłoby nie podzielenie się nią z Czytelnikami.

Za tego typu materiał uważam klip, który pojawił się niedawno na kanale firmy doradczej PwC na YouTube. Jest on zapisem wideo rozmowy partnera w dziale usług forensics Matta Shelhorse z profesorem Danem Ariely, naukowcem badającym zwyczaje ludzkie w kontekście ekonomicznym. Jego świetne publikacje dotyczące działania racjonalnego i nieracjonalnego, są również dostępne na rynku polskim. Dla osób zainteresowanych pobudkami działania sprawców nadużyć to nieoceniony materiał.

Czytaj dalej »


Katastrofa rodzimego tonu nadawanego z góry

Data: 1 marca 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

Mniej niż 45% Polaków uważa, że kierownictwo ich organizacji prowadzi biznes w sposób uczciwy i etyczny. To wynik lutowego sondażu przeprowadzonego przez firmę Norstat na zlecenie instytutu Great Place to Work. Początkowo miałem poprzestać na zamieszczeniu odnośnika do tej informacji na Facebooku, ale wydaje się, że ta smutna wiadomość wymaga komentarza. Najkrócej rzecz ujmując, Polacy potwierdzili stare porzekadło, że ryba psuje się od głowy…

Sondaż jest prowadzony na próbie dorosłych aktywnych zawodowo Polaków od 2010 r. i nie ma co ukrywać, że jego wyniki nigdy nie napawały optymizmem. Spójrzmy bowiem na odsetek deklarujących wiarę w uczciwość swoich pracodawców na przestrzeni kolejnych lat: 2010 – 51,7%, 2011 – 52,2%, 2012 – 44,8% i oczywiście tegoroczne 44,6%. Komentarz do wyników badania zwraca uwagę na kryzys gospodarczy, cięcie kosztów w firmach, wzrost zagrożenia utratą pracy i ogólny spadek optymizmu. To wszystko to oczywiście prawda, ale czy rzeczywiście chodzi tylko o to?

Czytaj dalej »