Informacje o ryzyku nadużyć także na Facebooku

Data: 23 lutego 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

Ponieważ moje obowiązki zawodowe uniemożliwiają mi tak częstą aktualizację Fraud IQ, jak bym sobie tego życzył, i jak zapewne oczekują tego Czytelnicy, niejako w zastępstwie zapraszam równolegle do śledzenia mojej strony na Facebooku.

Wprawdzie informacje tam zamieszczane nie są tak robudowane, jak treści na Fraud IQ, ale zawsze staram się obok odnośnika do interesującego materiału dodać 1-2 zdania komentarza. Mam nadzieję, że ta formuła również znajdzie zwolenników.

fraudit na Facebooku


Szewc bez butów chodzi, czyli jak okraść firmę doradczą

Data: 10 lutego 2013 | Autor: | Brak komentarzy »

Szczególnie znaczącymi przypadkami nadużyć gospodarczych są te dokonywane przez osoby, z racji swojego zawodu predestynowane do ochrony powierzonych im środków oraz zobligowane do ujawniania wszelkich nieprawidłowości. Niemniej jednak, parafrazując znane powiedzenie, i pod latarnią bywa ciemno. Wprawdzie schemat opisanego poniżej nadużycia cechuje się znikomym prawdopodobieństwem zaistnienia w Polsce (dotyczy bowiem użycia czeków), niemniej jednak właśnie ze względu na miejsce wystąpienia, sprawa warta jest opisania.

W ostatnich dniach do nowojorskiego sądu trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego partnera firmy Grant Thornton, Craiga Habera, oskarżanego o przywłaszczenie sobie ponad 4 milionów dolarów z płatności klientów na rzecz firmy. Cały proceder trwał od roku 2004 aż do czerwca 2012, kiedy to kontrola wewnętrzna Grant Thornton wykryła nieprawidłowości w rozliczeniach z klientami. Na marginesie warto zauważyć, że niezależnie od faktu ujawnienia incydentu w ramach firmy, biorąc pod uwagę jej profil biznesowy, nie najlepiej świadczy to o skuteczności jej wewnętrznej rewizji. Uciekając się do kolejnego powiedzenia: szewc bez butów chodzi…

Czytaj dalej »