Wypłać kartę z bankomatu…

Data: 10 stycznia 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Organizacja Visa wraz z firmą Better ATM Services ogłosiły dziś ciekawą nowinkę technologiczną – możliwość wzbogacenia funkcjonalności bankomatów o wydawanie… kart podarunkowych. Rozwiązanie pozwala zamiast pobierania gotówki wydrukować kartę podarunkową o wybranej wartości do wykorzystania w określonych, współpracujących z wystawcą punktach sprzedaży. Kwota przeniesiona na kartę podarunkową obciąży nasze konto.

Wg obu firm w rozwiązanie to można wyposażyć większość nowoczesnych bankomatów. Rozpoczęto właśnie testy pilotażowe w bankomatach należących do trzech kas oszczędnościowo-kredytowych w Arizonie: Credit Union West, MariSol Federal Credit Union oraz Pinal County Federal Credit Union. W okresie testów dostępny jest tylko jeden nominał karty – 25 dolarów. W serwisie YouTube można obejrzeć krótki klip reklamujący nową technologię.

Oczywiście karta, którą otrzymujemy z bankomatu, różni się od tych, do których przywykliśmy (np. kart podarunkowych, jakie można zakupić w niektórych sklepach). Istotnym ograniczeniem była bowiem konieczność zapewnienia możliwości wydania takiej karty za pomocą podajnika gotówki. Problem ten rozwiązano, stosując specjalnie wzmocniony papier, a sama karta nie jest pojedynczym kartonikiem, lecz składa się z trzech oddzielnie drukowanych warstw, które wymagają złożenia w całość (jak na poniższym zdjęciu).

Karta podarunkowa Amazon o wartości 25 USD

Przedstawiciele organizacji Visa twierdzą, że ich badania pokazują, iż karty podarunkowe stają się coraz popularniejszym upominkiem na różne okazje – niemal 80% ankietowanych deklarowało, że wolałoby dostać brandowaną kartę podarunkową w miejsce karty do konkretnego sklepu / restauracji, a niemal 60% – w miejsce wybranego specjalnie dla nich prezentu.

Skoro zatem mamy nowy środek płatniczy, pozostaje czekać na pierwsze nadużycia z jego wykorzystaniem… Jak na razie, organizacje nie podały żadnych szczegółów dotyczących zabezpieczeń nowej technologii – można jednak domniemywać, że w swojej funkcjonalności będzie ona podobna do dostępnych już w bankomatach kodach doładowujących telefony pre-paid.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.