Wyjątkowo szczęśliwy emeryt-hazardzista

Data: 26 czerwca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Nałogowy hazardzista z Detroit, Ronald Page, przeżył najprawdopodobniej kilka najszczęśliwszych dni w swoim życiu. Dzięki błędowi obsługującego go Bank of America mógł spokojnie oddawać się swojej pasji bez oglądania się na ubytki w funduszach. Jak to tego doszło?

Page jest emerytowanym pracownikiem General Motors z wielkim upodobaniem do gry w kasynach. Historia operacji na jego rachunku bankowym jest stosunkowo jednostajna – widnieją na niej wpłaty emerytury, liczne wypłaty gotówkowe realizowane w bankomatach znajdujących się w kasynach oraz stosunkowo rzadkie gotówkowe wpłaty wygranych. Średniookresowe saldo jego rachunku kształtowało się w granicach 100 USD.

Mimo to, w ciągu zaledwie 17 dni, Page podjął ze swojego rachunku i niemal natychmiast przegrał zawrotną kwotę 1.543.104 dolarów! „Cud” zdarzył się w sierpniu 2009 roku, kiedy saldo rachunku Page’s wynosiło zaledwie 300 USD. Nie wiadomo, czy tego wieczoru Page pomylił się wpisując kwotę do bankomatu, czy też próbował świadomie zdebetować swój rachunek – w każdym razie udało mu się podjąć znacznie więcej, niż wynosiło saldo, bo aż 312 tysięcy dolarów!

Zachęcony powodzeniem emeryt odwiedzał w kolejnych dniach szereg bankomatów znajdujących się w pobliżu kasyn, podejmując jednorazowo kwoty oscylujące w granicach 50 tysięcy dolarów. Dopiero po przekroczeniu debetu na ponad 1,5 miliona dolarów, Bank of America zorientował się, że coś jest nie tak i zablokował rachunek Page’a. Jednocześnie wystąpił z żądaniem natychmiastowej spłaty debetu, ale praktycznie cała podjęta przez hazardzistę kwota znajdowała się już bezpiecznie w sejfach okolicznych kasyn…

Bank of America twierdzi, że cała sytuacja była wynikiem błędu, jaki wystąpił podczas importowania do jego systemów informacji o rachunkach przejętego właśnie LaSalle Bank, w którym Page miał rachunek. Z nieustalonych przyczyn rachunek Page’a został załadowany do systemu Bank of America z parametrem „pay all”, umożliwiającym podjęcie dowolnej ilości gotówki, bez limitu debetowego.

Biorąc pod uwagę wspomnianą wyżej historię rachunku Page’a, a także fakt przeprowadzania relatywnie dużych operacji gotówkowych (wypłaty i wpłaty) w bezpośrednich sąsiedztwach kasyn, wręcz niepojęte wydaje się, że operacje szczęśliwego emeryta nie zostały oflagowane jako podejrzane, i to zarówno w systemach przeciwdziałania nadużyciom, jak i w systemach wspomagających wykrywanie przypadków prania pieniędzy. Ta poważana luka w systemie zarządzania ryzykiem BoA działała na korzyść Page’a, ponieważ prokurator stwierdził, że zaniedbanie banku pomogło hazardziście w działaniu, przez co złagodził on wnioskowaną przez siebie karę do 15 miesięcy więzienia oraz zwrotu zawłaszczonej kwoty. Emeryt przyznał się do winy i oczekuje na werdykt sądu.

Powyższy przypadek pokazuje znaczenie nie tylko odpowiedniej konfiguracji systemów wspomagających procesy przeciwdziałania praniu pieniędzy, ale także – a może nawet przede wszystkim – znaczenie programów „poznaj swojego klienta” w zarządzaniu ryzykiem instytucji obowiązanych. Wprawdzie nałóg hazardowy Page’a to jego prywatna sprawa, ale jest on bezpośrednią przesłanką do podwyższenia mu ratingu ryzyka, i to nie tylko ryzyka prania pieniędzy, ale przestępczości w ogóle. Ta prosta operacja zapewniłaby ujęcie jego transakcji na liście „szczególnego zainteresowania” i ich bardziej wnikliwą kontrolę.

Dodatkowym lapsusem Bank of America jest nie zauważenie przez niego szeregu transakcji gotówkowych przeprowadzanych w samych kasynach lub ich bezpośrednim sąsiedztwie. Hazard jest bowiem biznesem szczególnego ryzyka, zarówno w odniesieniu do „normalnej” przestępczości, jak i prania pieniędzy. Niewykluczone, że BoA wkrótce czeka kontrola amerykańskiego Banku Rezerwy Federalnej w zakresie mechanizmów przeciwdziałania praniu pieniędzy i realizacji wymogów Bank Secrecy Act, wbrew swojej nazwie regulującego także kwestie AML na rynku USA (jego inna popularna nazwa to Currency and Foreign Transactions Reporting Act).Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.