Weź udział w World Online Whistleblowing Survey

Data: 1 sierpnia 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Whistleblowing powszechnie nadal nie cieszy się należną temu zjawisku estymą. Mimo, że szereg wielkich afer związanych z nadużyciami (choćby opisywany na łamach Fraud IQ przypadek Olympusa) został ujawniony właśnie dzięki pomocy sygnalistów i we wszelkich badaniach (choćby w Raporcie do Narodów ACFE) właśnie to źródło informacji o nieprawidłowościach nieustannie okupuje najwyższe pozycje w rankingach sposobów wykrywania, to nadal większość whistleblowerów jest traktowanych jak pariasi.

Do tej pory nie było też zakrojonych na szerszą skalę badań nad whistleblowingiem. Tutaj Polska chlubnie wyróżnia się spośród innych krajów, jako że tematyką tą od wielu lat zajmuje się Fundacja Batorego w ramach programu operacyjnego „Przeciw korupcji”. Niemniej jednak badań międzynarodowych do tej pory nie było.

Tę niewątpliwą lukę postanowili zapełnić naukowcy z australijskich uczelni University of Melbourne oraz Griffith University. Przygotowali oni internetową ankietę, dumnie nazwaną World Online Whistleblowing Survey, którą może wypełnić każda chętna osoba, przedstawiając swoje poglądy i doświadczenia związane z ujawnianiem nieprawidłowości. Badanie jest oczywiście anonimowe, a jego wypełnienie zajmie nie więcej niż 20 minut. Informacje w niej zawarte zostaną wykorzystane w projekcie badawczym sponsorowanym przez Australian Research Council pod nazwą „Blowing Boldly: The Changing Roles, Avenues and Impacts of Public Interest Whistleblowing in the Era of Secure Online Technologies”.

Szczegółowe informacje na temat badania oraz ankiety można znaleźć w przygotowanej specjalnie w tym celu ulotce. Z pewnością warto poświęcić swój czas na udział w tym przedsięwzięciu i tym samym przyczynić się nie tylko do lepszego poznania tego zjawiska, ale także potencjalnie do wzrostu jego popularności poprzez zmianę postrzegania oraz lepszą prawną ochronę whistleblowerów. Dla osób z Polski ważne będzie zapewne, że ankieta została zlokalizowana na szereg języków, w tym nasz język ojczysty.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.