Prywatyzacja za wyłudzone kredyty

Data: 21 lutego 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Media obiegła kolejna wiadomość o wyłudzeniu finansowym na wielką skalę. Co jest tym razem nietypowe, to kraj, w jakim doszło do zdarzenia – Iran, a także suma wyłudzenia, która przekroczyła 2,6 miliarda dolarów. Proces w tej sprawie rozpoczął się właśnie przed sądem w Teheranie.

W sprawie oskarżone są aż 32 osoby, związane z Aria Investment Development Company, holdingiem 35 spółek z najróżniejszych dziedzin biznesu – od produkcji wody mineralnej, przez import żywności z Brazylii, aż do klubu sportowego. Zakres sprawy sięga jednak znacznie dalej. Dość powiedzieć, że wśród podejrzanych znaleźli się zastępca dyrektora Banku Centralnego Iranu oraz były szef jednego z największych banków irańskich – Melli Bank.

Cała grupa została oskarżona o prowadzenie zorganizowanego procederu, mającego na celu wykup państwowych spółek za wyłudzone z banków pieniądze. Prasa już określiła go jako „prywatyzację za skradzione pieniądze”. Wszystko to miało trwać niecałe 2 lata.

Największym stratnym prawdopodobnie jest Bank Saderat, jeden z największych banków na Dalekim Wschodzie, z aktywami przekraczającymi 50 miliardów dolarów. To właśnie kontrola wewnętrzna w tym banku wykazała znaczące nieprawidłowości w procesie kredytowym, o których niezwłocznie powiadomiono prokuraturę.

Całość procederu bazowała na łapówkach, wręczanych zarówno przedstawicielom banków, jak i decydentom państwowych. Formalnie kredytobiorcami były spółki ze wspomnianej grupy Aria, ale większość dokumentacji dołączanej do ich wniosków kredytowych była sfałszowana. Jednakże nikt nie miał jej nigdy zbyt starannie weryfikować, ponieważ osoby rozpatrujące takie wnioski były opłacane przez członków grupy.

Wyłudzone środki grupa wykorzystywała w procesach prywatyzacyjnych irańskich przedsiębiorstw państwowych. Ponownie biegu rzeczy nie zostawiano przypadkowi i osoby decyzyjne w tych sprawach były sowicie opłacane w celu wyboru „odpowiedniego” partnera.

Poza wymiarem czysto karno-prawnym sprawa ma także drugie dno o charakterze religijnym. Akt oskarżenia, poza normalnymi dla takich dokumentów faktami, zawierał też część “teoretyczno-moralizatorską”, w której prokurator prezentuje oskarżonych jako osoby podważające bezpieczeństwo finansowe państwa oraz jego systemu finansowego wyłącznie w celu wzbogacenia się. Media spekulują, że główni oskarżeni w sprawie otrzymają zarzut „ziemskiego zepsucia” (tłumaczenie dosłowne), który wg prawa irańskiego oznacza, że są oni wrogami Boga i jako tacy podlegają karze śmierci.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.