Powraca sprawa bankructwa Rovera – na celowniku: Deloitte

Data: 2 lutego 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Po niemal 7 latach od upadku brytyjskiej firmy MG Rover Group, brytyjska Komisja Dyscypliny ds. Rachunkowości i Aktuariatu (Accountancy and Actuarial Discipline Board – AADB) złożyła oficjalną skargę do Rady Sprawozdawczości finansowej (Financial Reporting Council – FRC) ws. usług firmy doradczej Deloitte świadczonej na rzecz Phoenix Venture Holding, związanych z doradztwem przy przejęciu oraz późniejszą obsługą doradczą i audytową MG Rover Group.

Kontrola AADB względem Deloitte, dotycząca zarówno działalności doradczej, jak i badania sprawozdań finansowych MG Rover, była prowadzona z różnym natężeniem praktycznie od upadku firmy w 2005 roku. Samo działanie FRC obejmie jednak jedynie część doradczą usług świadczonych przez Deloitte, ale nie wykluczono kontroli również aspektu audytorskiego całej sprawy.

Natura potencjalnych nieprawidłowości nie została ujawniona szczegółowo. Ograniczono się jedynie do stwierdzenia, że Deloitte zarzucane jest niedopełnienie obowiązków względem szeroko pojętych interesariuszy zarówno MG Rover Group, jak i kontrolującej ją firmy Phoenix Venture Holdings, a także pozostawanie w sytuacji konfliktu interesów przy doradztwie świadczonym na rzecz obu tych firm, w sytuacji, w której jedna z nich była kupującym, a druga przedmiotem sprzedaży.

Można śmiało założyć, że całe postępowanie pozostaje w ścisłym związku z działalnością tzw. Phoenix Four, tj. czterech dyrektorów holdingu, w okresie, w którym zarządzali oni MG Rover. Phoenix Venture Holdings kupiło Rovera w 2000 roku za kwotę 10 funtów, po nieudanej próbie jego wskrzeszenia przez niemieckie BMW. Po 5 latach rządów Phoenix Four w firmie jej zadłużenie sięgnęło ponad 1,3 miliarda funtów i MG Rover zawnioskował o bankructwo.

Skandal wybuchł, kiedy ujawniono, że dyrektorzy wypłacili sobie w tym czasie niebagatelną kwotę 42 milionów funtów. Po trwającym 4 lata postępowaniu wyjaśniającym, które ujawniło szereg nieprawidłowości oraz liczne przykłady kumoterstwa i konfliktu interesów, przedstawiciele Phoenix Four otrzymali dożywotni zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w przedsiębiorstwach.

Przedmiotem szczególnego zainteresowania FRC mają być lata 2000-2002, w których – jak wcześniej donosiła prasa – miało dojść w grupie do znaczących, nie do końca jasnych przepływów ogromnych kwot z Rovera i spółek z tej grupy do Phoenix Venture Holdings, jak również wyprowadzania z grupy MG Rover aktywów do spółek w ogóle nie związanych ani z nią, ani bezpośrednio z PHV. W tym czasie audytorem i doradcą PHV oraz Rovera było właśnie Deloitte. Jak podały media, w okresie 2000-2005 audytor otrzymał za swoje usługi wynagrodzenie w wysokości 31 milionów funtów.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.