Niewielki biznes, wielkie ryzyko – nadużycia w małych firmach

Data: 14 sierpnia 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Sierpniowy numer czasopisma “Journal of Accountancy” zawiera ciekawy artykuł, opracowany na podstawie tegorocznego światowego badania nadużyć Report to the Nations przygotowanego przez ACFE oraz Forensic and Valuation Services Trend Survey przygotowanego przez AICPA (American Institute of Certified Public Accountants). Analizuje on zarządzanie ryzykiem nadużyć w małych i średnich firmach, tj. w zatrudniających poniżej 100 pracowników. Już sam jego tytuł stanowi wyraźne ostrzeżenie dla tego segmentu gospodarki – w wolnym tłumaczeniu brzmi on „Niewielki biznes, wielkie ryzyko”.

Autorzy podkreślają, że wyniki obu badań wyraźnie wskazują, że mniejsze firmy zaniedbują podstawowe kontrole antyfraudowe, których implementacja znacząco zmniejszyłaby ich ekspozycję na ryzyko nadużyć i związane z tym straty. Badanie ACFE pokazało, że w implementacji każdego z zaproponowanych w ankiecie mechanizmów kontrolnych wielkie firmy znacząco wyprzedzają swoich mniejszych konkurentów. Przykładowe udziały twierdzących odpowiedzi dla małych i średnich oraz dużych przedsiębiorstw kształtowały się następująco: audyt zewnętrzny: 56%/91%, audyt wewnętrzny 32%/88%, szkolenia antyfraudowe 18%/60%, kodeks postępowania 50%/90%.

Cytowany w artykule Larry Rittenberg, były szef Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission (COSO), jednoznacznie stwierdza, że „dobre mechanizmy kontrolne oznaczają dobry biznes” i podkreśla, że sama konieczność stosowania kontroli wewnętrznej jest niezależna od wielkości firmy. O ile drobni przedsiębiorcy osiągają sukces dzięki swoim pomysłom i ciężkiej pracy, to z niewiadomych przyczyn rzadko kiedy potrafią oni zbudować należytą dyscyplinę kontrolną w swoich firmach.

Z kolei Andy McNeal z ACFE słusznie stwierdza, że bardziej opłaca się zainwestować w prewencję niż później ponosić koszty postępowania wyjaśniającego, procesów sądowych, odzyskiwania sprzeniewierzonego majątku i oczywiście pozostawania w obrębie zainteresowania mediów. McNeal podkreśla też, że nawet nadużycia rzędu kilku, kilkunastu tysięcy dolarów mogą oznaczać bankructwo małej firmy (warto przy tym pamiętać, że z badań ACFE wynika, że mediana wartości nadużycia to 140 tysięcy dolarów).

Jak wskazuje Report to the Nations organizacje, wprowadziły tak proste kontrole antyfraudowe jak obowiązkowa rotacja na stanowiskach, odnotowały 63% spadek czasu trwania tego procederu do momentu jego wykrycia. A podobnych kontroli, które nie kosztują nic albo niewiele, jest mnóstwo – wystarczy wymienić jedynie kodeks postępowania, szkolenie antyfraudowe, przegląd zarządczy mechanizmów kontrolnych, kontrola następna itp.

Z kolei raport AICPA wskazuje, że zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru audytu dochodzeniowego będzie rosło. Niemal 80% respondentów potwierdziło, że spodziewają się potrzeby zatrudnienia tego rodzaju pracowników lub kontraktorów. Ponad połowa zamierza w najbliższym czasie zatrudnić specjalistów ds. informatyki śledczej. Rosnące wykorzystanie komputerów, smartfonów, przenośnych nośników danych itp. sprawia, że bez tego rodzaju usług trudno się obejść.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.