Kolejny ranking 2011: kary nałożone przez SEC

Data: 7 stycznia 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Przełom lat 2011 i 2012 wprost zasypuje nas różnego rodzaju rankingami, bezpośrednio i pośrednio dotyczącymi przypadków nadużyć. Jak już wspominałem na ramach Fraud IQ, osobiście lubię takie zestawienia, bo dają nam poglądowy obraz na trendy w nadużyciach w minionym okresie, a przy tym dostarczają, powierzchownej co prawda, wiedzy o naturze przypadków.

Zapraszam zatem do przeglądu kolejnego zestawienia spraw za 2011 rok. Tym razem ranking dotyczy 20 największych kar nałożonych przez amerykańską Securities & Exchange Commision, a opublikował go serwis Bloomberg.

Bloomberg: The Top SEC Settlements of 2011

Zgodnie z tradycją, przedstawiam też pierwszą trójkę zestawienia, która jest niezwykle monotonna, jeśli chodzi o podstawę nałożenia kar:

  1. Jedynka przypada firmie JP Morgan Securities z łączną karą 153,6 miliona dolarów (z czego 133 miliony to grzywna). Podstawą dochodzenia było oskarżenie o wprowadzanie w błąd inwestorów co do rzekomej jakości papierów opartych o pożyczki hipoteczne i to w momencie, kiedy ich rynek leciał w dół.
  2. Miejsce drugie zdobywa spółka Charles Schwab Investment Management, od której SEC zażądał 118,9 miliona dolarów (grzywna stanowiła 57,3 miliona). Sprawa podobna – wprowadzanie w błąd inwestorów oraz złe zarządzanie – wartość jednego z funduszy obligacji zarządzanych przez CSIM w ciągu 8 miesięcy spadłą z 13,5 miliarda do 1,8 miliarda dolarów…
  3. Pierwszą trójkę zamyka Morgan Asset Management, której przypadło zapłacić 100 milionów dolarów (75 milionów w formie grzywny). Warto przy tym zaznaczyć, że dodatkowe 100 milionów grzywny zasiliło konto organizacji FinRA, regulującej rynek papierów wartościowych. Tym razem podstawą obu kar było fałszowanie wartości papierów dłużnych opartych o pożyczki hipoteczne.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.