Kolejny polski bank wdraża system Hunter, wspomagający wykrywanie wyłudzeń kredytowych

Data: 13 czerwca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Biuro prasowe BRE Banku podało dziś, że w Multibanku oraz mBanku wdrożono system Hunter,  pomagający zarządzać ryzykiem wyłudzeń kredytowych. BRE jest prawdopodobnie (nie mam informacji o innych bankach używających tego oprogramowania) drugim bankiem w Polsce, który zakupił i uruchomił Huntera. Pierwszym był BZ WBK, który produkcyjnie wdrożył Huntera na początku 2010 roku.

System Hunter jest tak naprawdę nakładką czy też dodatkiem do istniejących już systemów przetwarzania aplikacji kredytowych. Funkcjonuje on na początkowym etapie procesu kredytowego, przed rozpoczęciem analizy zdolności kredytowej. Jego zadaniem jest wykrywanie w procesowanych aplikacjach niezgodności, anomalii i innych symptomów sugerujących, że dana aplikacja może być próbą wyłudzenia finansowania.

Przykładowo, potrafi on wykryć numer telefonu w jednej aplikacji podany jako telefon prywatny / domowy, a w drugiej jako służbowy. Podobnie sygnalizuje on, że identyczny numer telefonu podawała już osoba o innych danych osobowych czy adresowych. Identyfikuje również szereg innych powiązań między wnioskami kredytowymi, uwzględniając także przy tym historię kredytową klientów. Opis kompletnej funkcjonalności mechanizmu reguł zaimplementowanego w Hunterze zająłby zapewne kilkadziesiąt stron, idąc zatem na skróty wymienię jedynie jeszcze kilka innych symptomów, jakie wykrywane są i raportowane przez system jako podejrzane: ten sam PESEL przy więcej niż jednej osobie fizycznej, REGON firmy oznaczonej jako potwierdzającej fikcyjne zatrudnienie, adres domowy osoby fizycznej będący równocześnie adresem rejestracji firmy z tą osobą oficjalnie nie powiązanej, obecność osoby / firmy na “czarnej liście” lub w bazie organizacji kredytowej (z oznaczeniem niesolidnego płatnika) itd.

Oczywiście reguły systemu nie stanowią prawdy objawionej i raportowane przez program niezgodności są następnie manualnie sprawdzane przez analityków antyfraudowych. Pozwala to optymalizować obłożenie pracą jednostek przeciwdziałania wyłudzeniom, ponieważ analitycy mogą skupić się na sprawach, w których istnieją silne przesłanki próby wyłudzenia. Hunter oprócz funkcjonalności wykrywczej posiada możliwości analityczne, znacznie usprawniające pracę osoby analizującej podejrzany wniosek kredytowy. Dość powiedzieć, że w komunikacie prasowym Experiana nt. wdrożenia Huntera w BZ WBK podano, że czas pracy poświęcany przez analityków antyfraudowych na przegląd podejrzanych aplikacji uległ skróceniu aż o 50%.

Wprawdzie w komunikacie nie podano, którą wersję systemu wdrożyło BRE, ale można śmiało zakładać, że jest to już wersja po znaczącym uaktualnieniu z lutego tego roku. Jedną z ciekawszych nowych funkcjonalności Huntera jest integracja z Google Maps, pozwalająca na wizualizację miejsc zamieszkania podejrzanych osób, miejsc ich pracy oraz miejsc składania wniosków oraz tworzenie powiązań między nimi. Więcej o aktualizacji Huntera można znaleźć na stronach FinExtra.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.