Eurobarometr – przestępczość internetowa w Unii Europejskiej

Data: 10 lipca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Na stronach Komisji Europejskiej opublikowano właśnie wyniki badania kolejnej edycji Eurobarometru. Tym razem badanie, przeprowadzone na próbie niemal 27.000 mieszkańców Unii (w tym równego 1.000 z Polski), dotyczyło bezpieczeństwa w internecie.

Ankieta była podzielone na trzy podstawowe sekcje – dotyczącą sposobu korzystania z sieci, pewności przeprowadzania transakcji internetowych oraz świadomości zjawiska cyberprzestępczości. Pełne wyniki badania można znaleźć na stronach Komisji, zarówno jako pełny raport, jak i jego część dotyczącą Polski.

Na początek warto zauważyć, że Polska nadal odstaje od średniej europejskiej, jeśli chodzi o możliwość dostępu do internetu – aż 37% ankietowanych stwierdziło, że nie korzysta z niego nigdy (średnia dla UE jest niewiele, ale jednak niższa, wynosząc 29%). Kolejne sekcje badania były już skupione na użytkownikach korzystających z sieci (próba ponad 18.800 osób).

Wyniki tej edycji Eurobarometru pokazują, że stosunkowo często padamy ofiarą nadużyć online, ale paradoksalnie nie podejmujemy w związku z tym zaostrzonych środków ostrożności. Wśród badanych form cyberprzestępczości warto zwrócić uwagę na procent odpowiedzi twierdzących, dotyczących padnięcia ofiarą:

  • kradzieży tożsamości  – 8% dla Polski i 8% średnio w UE,
  • oszustwa przy zakupach online – 18% dla Polski i 12% średnio w UE,
  • phishingu i wyłudzeń nigeryjskich – 19% dla Polski i 38% średnio w UE (w tym przypadku nie pytano o fakt przekazania pieniędzy lub wrażliwych informacji, a jedynie o otrzymanie takiej propozycji).

Jednocześnie aż 64% Polaków stwierdziło, ze nie posiada wystarczającej wiedzy na temat cyberprzestępczości i metod jej zapobiegania (w porównaniu do 59% dla całej UE). Jako „dobrze poinformowani” określiło się 33% społeczeństwa polskiego i 38% społeczeństwa unijnego.

Z drugiej jednak strony, na pytanie o tak trywialną rzecz, jak zmiana hasła dostępowego do serwisów online (w tym usług bankowości elektronicznej) w ciągu ostatniego aż 60% Polaków korzystających z internetu odpowiedziało przecząco! Wprawdzie średnia unijna – wynosząca 53% – jest niewiele lepsza, niemniej jednak wartość ta jest porażająca, zwłaszcza w kontekście co rusz obiegających media informacji o różnego rodzaju przypadkach włamań i kradzieży tożsamości.

Wyniki pytań dotyczących podejmowanych działań prewencyjnych są równie niepokojące. I tak: obawa przed cyberprzestępczością u 38% Polaków nie wywołała potrzeby konieczności podjęcia jakichkolwiek środków zaradczych (wliczając tutaj odpowiedź „trudno powiedzieć”). Średnia dla UE to tylko 18%. Porażające są różnice w stosowanych środkach zapobiegawczych, żeby wymienić tylko kilka:

  • instalacja oprogramowania antywirusowego – Polska 33% / UE 51%,
  • nieotwieranie maili od nieznajomych – Polska 20% / UE 43%,
  • powstrzymywanie się od udostępniania danych osobowych na stronach – Polska 19% / UE 37%,
  • korzystanie z różnych haseł na różnych witrynach – Polska 18% / UE 25%.

Bez wątpienia zatem deklarowany poziom świadomości ryzyka padnięcia ofiarą przestępstwa w sieci jest odwrotnie proporcjonalny od podejmowanych (czy w tym przypadku należałoby powiedzieć: zaniechanych) działań obronnych, jakie podejmują ankietowani.

Komisja Europejska nie pozostaje obojętna na zagrożenie cyberprzestępczością – trwa właśnie rekrutacja do nowego 30-osobowego departamentu cyberprzestępczości, mającego od stycznia 2012 roku funkcjonować w ramach Europolu.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.