EMV dociera do Stanów Zjednoczonych

Data: 22 stycznia 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Wspominałem niedawno, że Stany Zjednoczone opóźniają wprowadzenie kartowego standardu EMV na swoim rynku. W zasadzie jednak wszyscy zainteresowani zdają sobie sprawę, że wcześniej czy później EMV dotrze w końcu także za ocean. Mój przegląd stron korporacyjnych dwóch największych wydawców kart – Visy i MasterCarda, wskazuje, że plany są już skonkretyzowane.

Visa ogłosiła przed paroma dniami, że wyznaczyła sobie dwie daty na wprowadzanie EMV w Stanach. Pierwsza to kwiecień 2013 roku – do tego czasu Visa wymaga dostosowania systemów centrów autoryzacyjnych (acquirers) zarówno do tradycyjnych transakcji z wykorzystaniem czipa, jak i do transakcji bezstykowych.

Październik 2015 roku to data, w której wdrożone zostaną zasady odpowiedzialności finansowe za straty wynikające z braku możliwości użycia technologii EMV w konkretnym punkcie (tzw. liability shift). Po tym okresie właściciele biznesów, którzy nie wyposażyli swoich urządzeń w technologię EMV, będą obciążani całkowitą równowartością strat powstałych w wyniku użycia u nich skradzionej lub skopiowanej karty.

Visa ogłosiła także, że od października 2012 roku akceptanci, w przypadku których transakcje wykonane za pomocą czipa i PIN-u będą stanowić ponad 75% wszystkich zrealizowanych i nich transakcji, zostaną zwolnieni z obowiązku walidacji w organizacji kompatybilności ze standardem PCI DSS.

Jeśli chodzi o wydawców kart, to działania Visy mają jak na razie charakter bardziej zaleceń niż zobowiązań. Generalnie organizacja wymaga od nich, aby w momencie powszechnego wejścia w życie możliwości technologicznych pozwalających na używanie EMV, wszyscy wystawcy kart byli w stanie na bieżąco dostarczać klientom karty z czipem.

MasterCard jest bardziej oszczędny w publikacji informacji, ale i on postawił swoim partnerom wymóg, że do kwietnia 2013 roku wszystkie bankomaty mają być kompatybilne z EMV. Dodatkowo, od tej samej daty MC obiecuje, że liability shift w zakresie transakcji bankomatowych obejmie zarówno Stany Zjednoczone, jak i kraje Azji i Pacyfiku.

Jedynie American Express jak na razie nie wydaje się mieć skonkretyzowanych planów adaptacji standardu EMV. Jak ogłosiła jego rzecznik prasowa, organizacja ta jak na razie nie otrzymuje zbyt wielu tego rodzaju sugestii od instytucji z nią współpracujących, zatem nie przewiduje powszechnego wdrażania EMV na swoich kartach.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.