Avon uwikłany w korpucję w krajach rozwijających się

Data: 31 stycznia 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Znana firma kosmetyczna Avon ogłosiła dziś, że zwolniła swojego wiceprezesa, Charlesa W. Cramba, który przez dłuższy czas pełnił funkcję jej dyrektora finansowego, a także szefa komitetu rynków rozwijających się. Jako powód zwolnienia podano korupcję oraz istotne nieprawidłowości w procesie przekazywania informacji o spółce.

Jeżeli w komunikacie prasowym pojawiają się określenia „korupcja” i „rynki rozwijające się”, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że bazą całej sprawy są zapisy Foreign Corrupt Practices Act. Analiza ostatnich doniesień medialnych związanych z Avonem potwierdza to przypuszczenie.

Od ponad 3 lat w Avonie trwa wewnętrzne dochodzenie związane z podejrzeniami łapownictwa w Chinach, Brazylii, Meksyku, Argentynie, Indiach oraz Japonii. Najprawdopodobniej początki całego procederu sięgają okolic 2004 roku. Podczas dochodzenia firma sukcesywnie zwalniała kolejnych menedżerów w związku z tą sprawą, aczkolwiek nie chwaliła się tym zbytnio na zewnątrz. Cramb jest jak na razie najwyższą ofiarą postępowania.

W październiku 2011 roku do postępowania wyjaśniającego włączyła się Securities & Exchange Commision, która dodatkowo bada inną sprawę Avonu – nieprawidłowości w przekazywaniu istotnych informacji mających wpływ na finanse firmy w latach 2010 i 2011. Co ciekawe, Reuters podaje, że to sam ex-CFO spowodował zainteresowanie SEC Avonem, kiedy to ujawnił informacje o trwającym postępowaniu wewnętrznym grupie analityków banków inwestycyjnych.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.