10 przykazań przezornego konsumenta

Data: 6 stycznia 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Amerykańskie Better Business Bureau, działające w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, jest odpowiednikiem naszego Rzecznika Praw Konsumenta. Jego misją jest dążenie do tworzenia etycznego rynku, na którym konsumenci i producenci/sprzedawcy mogą sobie nawzajem zaufać.

Jednym z zadań BBB jest także edukacja konsumentów, w jaki sposób uchronić się przed nadużyciami rynkowymi. Kanadyjski oddział tej organizacji opublikował właśnie swoiste 10 przykazań przezornego konsumenta, które warto znać nie tylko w Ameryce. Oto ich krótka charakterystyka, odrobinę zmodyfikowana do polskich realiów.

  1. Uważaj na oferty pracy obiecujące łatwe pieniądze – praktycznie wszystkie z nich niosą ze sobą ryzyko bycia wykorzystanym.
  2. Sprawdzaj recenzje i testy przed zakupem – ustrzegą cię przed padnięciem ofiarą niskiej jakości.
  3. Czytaj tekst napisany drobnym drukiem – nie tylko w przypadku standardowych umów, ale zwłaszcza w przypadku, kiedy autoryzujesz jednocześnie płatność (np. wersje próbne serwisów online).
  4. Utrzymuj swój komputer w bezpiecznym stanie – instaluj i aktualizuj oprogramowanie antywirusowe, firewall oraz aktualizacje i patche systemowe.
  5. Nie przekazuj nigdy pieniędzy komuś, kogo nie znasz – zwykle już ich nie odzyskasz.
  6. Zapobiegaj kradzieży tożsamości – starannie niszcz materiały i dokumenty, które zawierają ważne dane.
  7. Składaj skargi (np. do Rzecznika Praw Konsumenta) – pomogą w eliminacji z rynku firm nie spełniających standardów.
  8. Stwórz własny budżet i przestrzegaj go – nie popadniesz w pułapkę długów.
  9. Nie daj zmanipulować się obietnicom wysokich wygranych – stracisz pieniądze zapłacone w ramach rzekomych opłat i prowizji.
  10. Miej wszystko na piśmie – słowo biznesmena znaczy niestety coraz mniej, wersja pisemna uchroni cię przed nieporozumieniem i ułatwi dochodzenie swoich racji.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.