Zasada „Ufaj i kontroluj” po raz kolejny – przypadek ubezpieczeniowy

Data: 26 lipca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Większość podmiotów działających na rynku finansowym traktowana jest jako instytucje zaufania publicznego. Stąd też szeroki nadzór odpowiednich instytucji właśnie nad tym segmentem rynku i szczegółowe regulacje prawne wydawane przez rządy oraz nierzadko również przez stowarzyszenia zawodowe.

Mimo wszystko ostrożna firma nie może porzucić zasady „ufaj i kontroluj” także w odniesieniu do instytucji finansowych. Boleśnie przekonało się o tym kilkoro klientów brytyjskiego brokera ubezpieczeniowego Goodwin Best.

Czytaj dalej »


Ufaj i weryfikuj, czyli o ulepszaniu CV

Data: 22 lipca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Wpadł mi ostatnio w ręce ciekawy wywiad z Lesem Rosenem, założycielem i szefem firmy Employment Screening Resources. Jak można się domyślić, jego firma zajmuje się weryfikacją informacji o kandydatach do pracy oraz pozyskiwaniem dodatkowych informacji, które z różnych przyczyn są przez aplikantów ukrywane w ich dokumentach, a stanowić mogą istotny element decyzji o ich zatrudnieniu.

Chęć jak najlepszego przedstawienia swojej kandydatury potencjalnemu pracodawcy jest bezdyskusyjna (pomińmy tutaj prawdziwe niestety przypadki ukrywania części swoich kwalifikacji w obawie przed odrzuceniem aplikacji jako zbyt wykwalifikowanej). Nietrudno zatem domyślić się, że część aplikantów postanawia iść na skróty i w swoich dokumentach podaje informacje rozmijające się z rzeczywistością. Nie ma znaczenia, czy wpisywane są informacje zupełnie fikcyjne, czy też „jedynie” ubarwione i mające przedstawić konkretne umiejętności kandydata jako znacznie lepsze niż w rzeczywistości.

Czytaj dalej »


215 milionów USD łupem wybujałego ego

Data: 17 lipca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Rozpoczęła się właśnie rozprawa sądowa szefa jednej z bardziej znanych firm brokerskich w Stanach, Peregrine Financial Group Inc. Przed sądem oskarżony stwierdził: “Moje ego było zbyt wielkie, aby zaakceptować porażkę. Zatem oszukiwałem”. Oszustwo trwało naprawdę długo, bo 20 lat, a sprzeniewierzona kwota grubo przekracza 200 milionów dolarów!

Russell Wasendorf jest klasycznym przykładem kariery od pucybuta do milionera. Peregrine założył w 1980 roku w piwnicy swojego domu. Do chwili obecnej firma rozrosła się do jednego z większych graczy na rynku kontraktów futures, zatrudniającego niemal 250 pracowników.

Czytaj dalej »


Kopiowanie danych kart zbliżeniowych zyskuje popularność

Data: 17 lipca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

W serwisie Google Play, oferującym aplikacje na urządzenia pracujące pod kontrolą system Android, dostępna była aplikacja pozwalająca na przechwytywanie informacji z kart płatniczych wykorzystujących technologię zbliżeniową. Po krótkim okresie została jednak usunięta.

Informację tę podał producent oprogramowania antywirusowego Symantec – w bazie tej firmy aplikacja została zarejestrowana jako Android.Ecardgrabber. Jej autorem ma być Niemiec zajmujący się zagadnieniami bezpieczeństwa.

Czytaj dalej »


Nowe fakty w sprawie manipulacji LIBOR-em

Data: 16 lipca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Amerykański Bank Rezerwy Federalnej ujawnił dokumenty, potwierdzające plotki medialne, że opisywana niedawno na łamach Fraud IQ manipulacja stopami LIBOR i EUROIBOR miała miejsce znacznie wcześniej, niż zostało to oficjalnie przedstawione w informacjach dla mediów.

Dokumenty zostały upublicznione na wniosek Kongresu, który analizuje całą sprawę, także pod kątem potencjalnych zaniedbań amerykańskiego nadzoru finansowego. Ujawnione właśnie informacje wskazują bowiem, iż Fed (popularny skrót od Federal Reserve Bank) już w 2007 roku podejrzewał, że na rynku międzybankowym ma miejsce niepokojący proceder!

Czytaj dalej »