Barclays ukarany za manipulację stopami LIBOR i EUROIBOR

Data: 29 czerwca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Amerykańscy i brytyjscy regulatorzy rynku finansowego potwierdzili zmowę banków w zakresie ustalania stóp procentowych LIBOR i EUROIBOR. Na razie ukarany został jedynie brytyjski Barclays, ale w śledztwo prowadzone wspólnie przez nadzory amerykański, europejskie i japoński, włączonych jest znacznie więcej banków z całego świata.

Na Barclaysa zostały nałożone aż trzy kary finansowe w łącznej wysokości przekraczającej równowartość 450 milionów dolarów – przez brytyjską Financial Services Authority (85 milionów USD ~ 59,5 miliona funtów) oraz amerykańskie Commodity Futures Trading Commission (200 milionów USD) i Department of Justice (160 milionów USD).

Kara nałożona na brytyjski bank jest prawdopodobnie jedynie wstępem do sankcji nakładanych przez regulatorów na pozostałych uczestników procederu, wśród których warto wymienić takie giganty finansowe jak Citigroup, JP Morgan, Royal Bank of Scotland, HSBC, Credit Suisse czy UBS.

Czytaj dalej »


Lato czasem łowów na przestępców korporacyjnych

Data: 27 czerwca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Jednym z powszechnych sposobów odkrywania nadużyć w firmach jest ich ujawnienie w czasie, kiedy sprawa przebywa z różnych powodów poza firmą – może to być urlop, choroba czy też inna okoliczność życiowa. Niestety statystyki sposobów wykrywania nadużyć nie umieszczają takich zdarzeń w osobnej kategorii – zwykle można je znaleźć pod etykietką „przypadek”, „nadzór kierowniczy”, „audyt wewnętrzny” i wielu innych. Niemniej jednak osoby zajmujące się na co dzień tematyką przestępczości korporacyjnej doskonale wiedzą, że w okresie letnich wakacji ich szanse na ujawnienie nieprawidłowości znacząco wzrastają.

Dlaczego tak się dzieje? Sprawcy nadużyć robią wszystko, co możliwe, aby ich przestępczy proceder nie wyszedł na jaw. Jednym ze służących temu działań (i zarazem jednym z powszechnym symptomów nadużyć) jest ciągła obecność w pracy, unikanie zwolnień chorobowych, dni wolnych i dłuższych urlopów. Mimo bowiem ukrywania swojej działalności, wolą oni być na miejscu i mieć pieczę nad swoim zakresem obowiązków (w tym nad jego nieujawnioną częścią) tak, aby zapobiec konieczności czasowego przejęcia przez inną osobę ich zadań, a tym samym narażenia się na wykrycie nieautoryzowanej działalności.

Czytaj dalej »


Zwiększenie poziomu zabezpieczeń serwisu

Data: 27 czerwca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Ponieważ w serwisie Fraud IQ coraz większą aktywność wykazują boty spamowe, zdecydowałem się na dodanie kilku zabezpieczeń, które nie wpłyną na funkcjonalność serwisu, a jednocześnie pozbawią Czytelników wątpliwej przyjemności obcowania z reklamami różnych cudownych specyfików i okazji biznesowych, które zapychają także nasze skrzynki pocztowe. Zmiany polegają przede wszystkim na dodaniu zabezpieczeń typu captcha oraz bazy zabronionych adresów IP.

Dostęp do serwisu będzie podlegał kontroli adresów IP, które będą weryfikowane w oparciu o kilka popularnych serwisów gromadzących dane o źródłach spamu, a także o wewnętrzną bazę danych, zasilaną informacjami przekazywanymi przez pluginy antyspamowe serwisu. Dodatkowo do wewnętrznej bazy danych będą dopisywane adresy IP osób, które nie przejdą weryfikacji zabezpieczeń przy rejestracji w serwisie lub wypełnianiu formularza kontaktowego.

Czytaj dalej »


Lewe zwolnienia – tryumf cwaniactwa trwa

Data: 26 czerwca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Dzisiejsza wyborcza.biz przytacza ciekawy przykład nadużycia pracowniczego, możliwego do realizacji dzięki lukom w przepisach prawa. Chodzi o fałszywe zwolnienia lekarskie oraz związane z nimi koszty i inne niedogodności ponoszone tak przez pracodawcę zatrudniającego takiego delikwenta, jak i przez państwo (w osobie instytucji nie budzącej raczej powszechnej sympatii, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).

Dla tych, którzy nie mieli okazji zapoznać się z historią zaprezentowaną przez wyborczą.biz, przytoczę jej krótkie streszczenie. Otóż historia dotyczy dyrektora jednego ze rzgowskich przedsiębiorstw. Nie spełnił on oczekiwań swojego pracodawcy co do realizacji postawionych mu celów oraz sposobu wywiązywania się ze swoich obowiązków. Właściciel firmy stosował zatem różnego rodzaju „zachęty negatywne”, aby swojego pracownika pobudzić do działania (obniżał mu pensję, udzielał upomnień, a na końcu wpisał mu naganę do akt). W odpowiedzi dyrektor powędrował na zwolnienie lekarskie, na którym (z niezbędnymi przerwami, o czym niżej) przebywa już… 4 lata.

Czytaj dalej »


Wyjątkowo szczęśliwy emeryt-hazardzista

Data: 26 czerwca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Nałogowy hazardzista z Detroit, Ronald Page, przeżył najprawdopodobniej kilka najszczęśliwszych dni w swoim życiu. Dzięki błędowi obsługującego go Bank of America mógł spokojnie oddawać się swojej pasji bez oglądania się na ubytki w funduszach. Jak to tego doszło?

Page jest emerytowanym pracownikiem General Motors z wielkim upodobaniem do gry w kasynach. Historia operacji na jego rachunku bankowym jest stosunkowo jednostajna – widnieją na niej wpłaty emerytury, liczne wypłaty gotówkowe realizowane w bankomatach znajdujących się w kasynach oraz stosunkowo rzadkie gotówkowe wpłaty wygranych. Średniookresowe saldo jego rachunku kształtowało się w granicach 100 USD.

Czytaj dalej »