Czarne owce w zespole dochodzeniowym

Data: 20 marca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Dobór składu firmowego zespołu dochodzeniowego jest niezwykle istotną sprawą. Liczą się bowiem nie tylko jego kompetencje zawodowe i umiejętności miękkie, ale także ich postawa moralna i etyczna. A ta jest zazwyczaj trudna zarówno do sprawdzenia, jak i oceny. Dzisiejszy przypadek pokazuje, że teoretycznie dokładając należytej staranności w tym zakresie, należy liczyć się z możliwością trafienia na ukrytą czarną owcę…

Były szef amerykańskiej filii producenta broni palnej Glock, Paul Jannuzzo, został uznany za winnego udziału w spisku mającym na celu sprzeniewierzenie milionów dolarów z firmy. W sprawie na razie nie zapadł wyrok. Ciekawa jest jednak nie tylko sama sprawa, ale kulisy jej badania.

Czytaj dalej »


Brak właściwego podziału obowiązków w procesie zakupowym

Data: 15 marca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Brak właściwego podziału obowiązków w procesie zakupowym, głównie rozdzielenia procesu wystawiania zamówień i akceptacji związanych z nimi faktur, są jednym z najczęściej spotykanych przypadków nadużyć. Dodatkowo, zaniedbania w niezależnej weryfikacji otrzymywanych towarów i usług także mogą narazić firmę na straty, chociaż niekoniecznie muszą stanowić nadużycie.

Jak podały amerykańskie media, były pracownik amerykańskiej firmy produkującej łodzie oraz nadbudowy, Tracker Marine, przyznał się do zdefraudowania z kasy pracodawcy 850 tysięcy dolarów. Wykorzystał w tym celu małżeństwo prowadzące firmę J&M Trucking, podwykonawcę Tracker Marine, świadczącej na jej rzecz usługi transportowe.

Czytaj dalej »


Kolejna „przedsiębiorcza” asystentka

Data: 9 marca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Śledząc opisy przypadków nadużyć, prezentowanych na Fraud IQ, można odnieść wrażenie, że szefowie powinni szczególnie uważać na osoby, w których z definicji pokładają zaufanie, czyli swoje asystentki. Mniej więcej miesiąc temu opisywałem przypadek okradania swojego szefa przez pracownicę nowojorskiego banku, a dziś mam dla Czytelników niemal identyczną sprawę, aczkolwiek tym razem sprawczyni wykazała się większą chciwością i operatywnością.

Jak podało FBI, pani Kelley Lee Steiner, była wiceprezes oraz sekretarz Rady Dyrektorów Jefferson Banku, przyznała się do wyprowadzenia z kont swojego byłego szefa niemal pół miliona dolarów, jak również do nieprawidłowości w rozliczaniu własnych wydatków służbowych.

Czytaj dalej »


Ubezpieczeniowa piramida finansowa

Data: 8 marca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Serwis policyjni.pl szeroko opisuje przypadek agentki ubezpieczeniowej współpracującej z firmą Aviva, która oszukała swoich klientów oraz samego ubezpieczyciela na kwotę 5 milionów złotych. Wykorzystała do tego schemat, który do tej pory w większości przypadków występował w sektorze bankowym – mianowicie rozkręciła własną działalność posługując się brandem pracodawcy jako swoistą legitymacją, uwiarygodniającą jej przestępczą działalność.

26-letnia agentka postanowiła „rozszerzyć” nieco we własnym zakresie ofertę produktową Avivy o rzekome inwestycje o wysokim stopniu zwrotu, które oferowała swoim klientom. Przypominały one schemat tradycyjnej piramidy finansowej, przy czym – przynajmniej w początkowym okresie działalności – agentka wypłacała zyski korzystając z własnych zasobów finansowych. W późniejszym okresie wykorzystywała już jedynie środki klientów, wypłacając pieniądze pobrane wcześniej od innych klientów.

Czytaj dalej »


Przemysłowa produkcja fałszywych kart kredytowych

Data: 6 marca 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Informacje o opisywanej dzisiaj sprawie trafiły do mediów już pod koniec lutego, ale dopiero dziś potwierdzono, że prokuratura wystąpiła z aktem oskarżenia. Przypadek jest wart wspomnienia nie ze względu na wyrafinowanie zastosowanego schematu, ale na skalę strat będących jego wynikiem.

Wg prokuratury oskarżony Sebastian G. zorganizował i przez ponad 4 lata kierował sprawnie działającą grupę przestępczą, specjalizującą się w dokonywaniu zakupów na rachunek klientów, których dane kart kredytowych padły łupem złodziei. Ostrożne szacunki wskazują, że łączna wartość towarów zakupionych w ten sposób wynosi co najmniej 1,5 miliona złotych! W okresie działania grupy wykorzystano ponad 2 tysiące kart.

Czytaj dalej »