EBA protestuje przeciwko domenom internetowym .bank oraz .fin

Data: 29 lutego 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

European Banking Authority, organ nadzorczy nad rynkiem finansowym w Unii Europejskiej, wyraziła swoje zaniepokojenie planami wprowadzenia domen internetowych .bank oraz .fin.

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), instytucja odpowiedzialna za przyznawanie domen internetowych, ustalanie ich struktury oraz nadzór nad serwerami DNS, przyjęła w czerwcu 2011 roku program wdrożenia do stosowania nowych domen internetowych najwyższego poziomu. Pośród nowych domen znalazły się także końcówki .bank oraz .fin, przeznaczone dla osób i instytucji związanych z sektorem finansowym.

Czytaj dalej »


Niefrasobliwość pracowników ułatwia popełnianie nadużyć

Data: 29 lutego 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Nawet najwięksi, a więc potencjalnie najlepiej (przynajmniej w teorii) zabezpieczeni gracze na rynku finansowym, dają się czasem zmanipulować przestępcom, którzy – jak to często określają media – napadają na nie bez broni. Tego rodzaju wpadkę zaliczył pod koniec zeszłego roku jeden z największych banków amerykańskich – Wells Fargo. Aby pozostać fair wobec banku, należy także przyznać, że w kradzieży pomogła także niefrasobliwość kontrahenta ofiary, o czym poniżej.

Oszustowi nie można odmówić odrobiny wytrwałości, bowiem dopiero trzecia podjęta przez niego próba wyłudzenia zakończyła się sukcesem i zachęciła go do dalszych wysiłków. Zastanawiająca jest natomiast lekkość, z jaką bank potraktował nieudane próby wyłudzenia, przeplatające się z udanymi, który to fakt powinien u osoby odpowiedzialnej za monitoring płatności elektronicznych zapalić czerwoną lampkę. Przypadek ten doskonale ilustruje, jak istotne w procesie zarządzania ryzykiem nadużyć jest wyczulenie na wszelkie niestandardowe sytuacje, mogące być symptomem nadużycia i jednocześnie – jak niewiele wysiłki czasem trzeba, aby takiemu incydentowi zapobiec.

Czytaj dalej »


Greed is not good, czyli Gordon Gekko w służbie FBI

Data: 28 lutego 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Większość z Czytelników pamięta zapewne film Olivera Stone’a Wall Street, w którym finansista Gordon Gekko, grany przez Michaela Douglasa, wypowiada słynne słowa “greed is good”*. To krótkie zdanie stało się swoistym mottem, a sam Gekko symbolem, przytaczanymi przez media opisujące przypadki nadużyć na rynku finansowym.

Do tego symbolu, aczkolwiek przedstawionego w całkowicie innym świetle, postanowiło się odwołać FBI w kampanii społecznej, skierowanej do pracowników sektora finansowego. Przesłaniem kampanii jest penalizacja zjawiska insider trading, czyli przeprowadzania transakcji na podstawie informacji poufnych, do których handlujący nie powinien mieć dostępu, przynajmniej w momencie realizacji transakcji.

Czytaj dalej »


Outsourcer partnerem w przestępstwie

Data: 28 lutego 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Interesujący schemat wyłudzeń konsumenckich upubliczniono ostatnio w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystywał on outsourcera usług call center zlokalizowanego w Indiach. Działanie takie było niezwykle sprytne, ponieważ Amerykanie przyzwyczaili się już do obsługi ich przez Hindusów we wszelkiego typu usługach wspierających, więc ich podejrzenia wzbudza raczej głos rdzennie amerykański rozlegający się w słuchawce. Nie jest to pierwsza ujawniona tego typu sprawa, ale pierwsza, w której organizatorem procederu była firma amerykańska.

Schemat działania oszustów był o tyle prosty, co skuteczny. Polegał on na telefonowaniu do ofiar z zastrzeżonego numeru podając się za przedstawiciela firmy windykacyjnej, a następnie żądaniu zwrotu nieistniejącego długu, pod groźbą blokady rachunku, postępowania sądowego, zajęcia mienia, czy aresztowania. Telefonujący byli bardzo dobrze wyszkoleni, nie pozwalali swoim rozmówcom dojść do słowa, a jedynie przypominali o rzekomym długu, konsekwencjach jego nie spłacenia oraz oczywiście o sposobie, w jaki mógł on zostać uregulowany.

Czytaj dalej »


Rozwinięcie trójkąta nadużyć wg Crowe Horwath

Data: 26 lutego 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Klasycznemu trójkątowi nadużyć Donalda Cresseya stuknęła już sześćdziesiątka i coraz częściej podnoszą się głosy, że teoria z przełomu lat 40-tych i 50-tych nie adresuje już poprawnie mechanizmów stojących za popełnianiem nadużyć w warunkach nowoczesnej ekonomii. Jedną z bardziej popularnych w ostatnich miesiącach teorii rozwijających koncepcję trójkąta nadużyć zaprezentowali pracownicy praktyki śledczej firmy Crowe Horwath.

Zwracają oni uwagę na to, że ekonomiczne realia lat 50-tych mają się nijak do drugiej dekady XXI wieku. Takie czynniki jak matrycowa struktura organizacji, zwiększona autonomiczność pracowników, globalizacja, outsourcing części operacji, wynagrodzenia oparte o system premiowy, prowadzenie biznesu nie przez właścicieli, ale przez wynajętych managerów, ilość operacji idąca w miliony a nawet miliardy zmieniły praktycznie w całości funkcjonowanie korporacji. A skoro ono się zmieniło, nie mogło to pozostać bez wpływu na „korpoludków”, wśród których kryją się także przestępcy.

Czytaj dalej »