Znaczenie background checks wobec pracowników

Data: 31 stycznia 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Sprawdzanie przeszłości oraz powiązań pracowników, czyli tzw. background checks, staje się coraz popularniejsze w rozwiniętych gospodarkach. Jeśli chodzi o stanowiska wiążące się z ponadprzeciętną odpowiedzialnością, stają się niemal standardem. Pozwalają bowiem stosunkowo małym kosztem uniknąć „wypadku przy pracy”, w którym osoba o sfabrykowanym, idealnym CV działa na szkodę firmy.

W Polsce ten proces nie jest jeszcze zbyt często wykorzystywany. Generalnie nadal pokutuje wiara w deklaracje kandydata, zawartość CV i treść świadectw pracy, niezwykle łatwych do podrobienia. Oczywiście, w porównaniu do gospodarek zachodnich, gdzie dostęp do wielu danych jest znacznie łatwiejszy, szybkie i efektywne przeprowadzenie w naszych warunkach background checka jest wyzwaniem. Poniższy przykład pokaże jednak, że ten wysiłek się opłaca.

Czytaj dalej »


Avon uwikłany w korpucję w krajach rozwijających się

Data: 31 stycznia 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Znana firma kosmetyczna Avon ogłosiła dziś, że zwolniła swojego wiceprezesa, Charlesa W. Cramba, który przez dłuższy czas pełnił funkcję jej dyrektora finansowego, a także szefa komitetu rynków rozwijających się. Jako powód zwolnienia podano korupcję oraz istotne nieprawidłowości w procesie przekazywania informacji o spółce.

Jeżeli w komunikacie prasowym pojawiają się określenia „korupcja” i „rynki rozwijające się”, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że bazą całej sprawy są zapisy Foreign Corrupt Practices Act. Analiza ostatnich doniesień medialnych związanych z Avonem potwierdza to przypuszczenie.

Czytaj dalej »


MasterCard ogłasza swoje plany implementacji EMV w USA

Data: 31 stycznia 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Przed kilkoma dniami przedstawiałem aktualne plany związane z migracją Stanów Zjednoczonych na technologię EMV. Czytelnicy pamiętają zapewne, że stosunkowo jasny scenariusz przewidywanych zmian przedstawił Visa, zaś drugi MasterCard ograniczył się do podania stosunkowo ogólnikowych informacji.

Niewątpliwie taka różnica w standardach komunikacji wyglądała nieco zagadkowo, więc nie ma się co dziwić, że przedstawiciele MasterCarda szybko skorygowali swoje niedomówienie i w dniu dzisiejszym przedstawili dodatkowe informacje związane z wdrażaniem standardu EMV na terenie USA. Czy rzeczywiście dowiedzieliśmy się z nich czegoś nowego?

Czytaj dalej »


Policjanci na usługach koncernu mediowego

Data: 29 stycznia 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Biorąc pod uwagę stan wyposażenia polskiej policji, nie dziwimy się, że zdarza jej się otrzymywać w darze sprzęt i materiały codziennego użytku. A co gdyby ktoś chciał płacić policjantom za wykonywanie ich zadań?

Serwisy agencyjne podały właśnie informację o stosowanej przez brytyjską policję tego rodzaju praktyce, która już wzbudziła liczne kontrowersje. Chodzi o badaną właśnie przez policję sprawę dotyczącą koncernu Virgin Media, który zawarł ze Metropolitan Police pisemną umowę na pokrywanie kosztów nadgodzin policjantów, pracujących nad jego sprawą. Dodatkowo umowa przewiduje przekazanie policji dotacji w wysokości 25% odzyskanej w wyniku dochodzenia kwoty.

Czytaj dalej »


Uprawnienia decyzyjne i pozycja zawodowa ułatwiają nadużycia

Data: 28 stycznia 2012 | Autor: | Brak komentarzy »

Badania nad przestępczością białych kołnierzyków wskazują, iż sprawcami bardziej dotkliwych finansowo incydentów są zazwyczaj członkowie średniej i wyższej kadry zarządzającej. Jak pokaże opisywany dziś przypadek, jest im łatwiej nie tylko ze względu na pozycję w firmie i możliwość obejścia wielu kontroli wewnętrznych, ale również mogą oni posłużyć się swoją pozycją zawodową w celu manipulacji innymi osobami / instytucjami do osiągnięcia niezgodnych z prawem celów.

W ostatnich dniach ujawniono przypadek z amerykańskiego stanu Arkansas. Kelly Harbert, pełniąca rolę starszego wiceprezesa odpowiedzialnego za kredyty i pożyczki w One Bank & Trust, przyznała się do wielokrotnych przypadków nadużyć, prania pieniędzy oraz kradzieży tożsamości.

Czytaj dalej »