Wal-Mart rozpoczyna postępowanie wyjaśniające ws. potencjalnej korupcji

Data: 12 grudnia 2011 | Autor: | Brak komentarzy »

Jak podaje New York Times, Wal-Mart, gigant handlu detalicznego, rozpoczął właśnie wewnętrzne postępowanie wyjaśniające potencjalne przypadki pogwałcenia zapisów US Foreign Corrupt Practices Act.

Wal-Mart ujawnił, że postępowanie zostało wszczęte na podstawie informacji z “pewnych źródeł” i dotyczyć będzie obszaru koncesji, zezwoleń i licencji. Nie ujawniono natomiast, w jakim kraju bądź krajach będą toczyły się działania, stwierdzono jedynie, że w ramach postępowania zostaną dokładnie przejrzane procedury antykorupcyjne we wszystkich krajach, w jakich działa Wal-Mart (zgodnie ze stroną internetową firmy, posiada ona ponad 9.800 sklepów w 28 krajach). Nie podano nawet wprost, czy rzeczywiście ujawniono lub podejrzewa się przypadki korupcyjne.

Wszystko wskazuje jednak na to, że coś jest w tej sprawie na rzeczy. Amerykański system prawny jest skonstruowany tak, aby zachęcać korporacje zarówno do przeciwdziałania, jak i wykrywania i ujawniania wszelkich przypadków nieprawidłowości. Zgodnie z tzw. Federal Sentencing Guidelines, firma może liczyć na znaczne złagodzenie wyroku w sprawie karnej, jeśli udowodni, że podjęła wszelkie niezbędne wysiłki w kierunku zapobieżenia wystąpieniu nadużyć i nieprawidłowości, w szczególności jeśli posiada właściwy system kontroli wewnętrznej i zapewnienia zgodności (w tym procedury antykorupcyjne). Lżejszemu wyrokowi sprzyja także ujawnienie tego typu przypadków władzom i podjęcie działań mających na celu ich wyjaśnienie oraz wdrożenie usprawnień mających na celu minimalizację ryzyka ich podobnego wystąpienia.

Prawdopodobnie Wal-Mart posiada co najmniej prawdopodobne informacje o przypadkach korupcji i zdecydował się podać je do publicznej wiadomości oraz wszcząć postępowanie wyjaśniające właśnie w celu wykorzystania możliwości złagodzenia kary. Wątpliwe jest bowiem, aby sąd pobłażliwie potraktował korporację, która przez wielu jest uważana za jednego z głównych wrogów publicznych w Stanach Zjednoczonych (nazywany bywa m.in. Hell-Martem). Obszerny zbiór linków do zasobów internetowych traktujących o tym temacie można znaleźć pod tym adresem.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.