“Postanowienia noworoczne” w magazynie CFO

Data: 7 grudnia 2011 | Autor: | Brak komentarzy »

Lessons Learned from the Frauds of 2011

Polecam lekturę krótkiego, acz ciekawego, artykułu Kena Springera, jaki został zamieszczony w magazynie CFO. Stanowi on subiektywną ocenę roku 2011 w obszarze nadużyć korporacyjnych, wraz z cennymi “postanowieniami noworocznymi” na rok 2012.

Dla osób, które nie mają czasu na lekturę pełnego artykułu, przytoczę zatem skrótowo, co Ken Springer (szef firmy śledczej Corporate Resolutions) sugeruje przedsiębiorcom na rok 2012.

  1. Poznaj dogłębnie swój biznes i upewnij się, że żadne stosunki pracowników, dostawców, agentów i innych podmiotów nie opierają się na korupcji. Rozważ wprowadzenie zaleceń FCPA i UK Bribery Act, aby zminimalizować to ryzyko.
  2. Pozwól działać funkcji compliance i bądź w stałym kontakcie z compliance officerem. Nie lekceważ wątpliwości, jakie przedstawiają.
  3. Weryfikuj przeszłość zawodową kandydatów do pracy, zwłaszcza na wyższe i bardziej odpowiedzialne stanowiska. Unikniesz dzięki temu problemów wewnętrznych i ryzyka reputacyjnego dla swojej firmy.
  4. Pozwól swoim pracownikom przekazywać informacje. Jeśli nie masz jeszcze systemu zgłaszania nieprawidłowości, wdroż go jak najszybciej. Dzięki temu biznesu będzie pilnowało więcej par oczu.
  5. Jeśli jakiś niepokojący sygnał dojdzie do Twoich uszu, wyjaśnij go. Ignorowanie nawet drobnych, ale niepokojących, wskazówek może skończyć się skandalem.

To chyba niezbyt wiele, jak na cały rok do realizacji, prawda?Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.