Nieetyczne działania PR-owe na Wikipedii

Data: 13 grudnia 2011 | Autor: | Brak komentarzy »

W internecie zaczyna być coraz głośniej o działaniach brytyjskiej agencji public relations Bell Pottinger, która w ramach swoich działań m.in. edytowała wpisy dotyczące swoich klientów na Wikipedii.

Całe zdarzenie zostało ujawnione przez informatyka Tima Irelanda, który zwrócił uwagę na niekonwencjonalne działania jednego z użytkowników Wikipedii, który dodawał pozytywne i usuwał negatywne informacje z wpisów dotyczących firm, których punktem wspólnym było korzystanie z usług Bell Pottinger. Co więcej, w większości przypadków użytkownik występował także do Wikipedii o nałożenie na tak zmienione strony restrykcji zapobiegających ich dalszym modyfikacjom. Ireland wystosował do Bell Pottinger swego rodzaju pismo protestacyjne, w którym zwrócił uwagę na niestosowność takiego postępowania.

Bell Pottinger potwierdziła, że jej pracownicy edytowali wpisy dotyczące obsługiwanych przez agencję firm, ale stwierdziła jednocześnie, że nie widzi w tych działaniach niczego nielegalnego. Mimo wszystko, pod naciskiem opinii publicznej, zdecydowała się przeprowadzić wewnętrzne postępowanie wyjaśniające. Komentując całe zajście, założyciel Wikipedii, Jimmy Wales, stwierdził, że agencja działała nieetycznie i zawstydziła swoich klientów.

Wikipedia ujawniła (i zwiesiła) do tej pory 10 kont użytkowników, powiązanych z agencją, z których dokonano ponad 100 zmian na wpisach dotyczących jej klientów. Dodatkowo utworzono specjalną stronę informacyjną, na której zamieszczono zestawienie zmodyfikowanych przez Bell Pottinger wpisów, wraz z ich aktualnym statusem. Podjęto bowiem działania zmierzające do usunięcia wszystkich modyfikacji dokonanych przez pracowników agencji i przywrócenia wpisów do ich wersji pierwotnych.

Oczywiście tego rodzaju działania nie są nielegalne, ale z pewnością są nieetyczne i są przykładem konfliktu interesów. Ponadto uderzają one w sens Wikipedii jako obiektywnego źródła informacji. Sama Wikipedia zwraca zresztą na to uwagę i w swoim regulaminie zawiera odpowiedni zapis, nakazujący autorom wpisów powstrzymywanie się od umieszczania i edytowania informacji, w stosunku do których mają powiązania osobiste lub biznesowe.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.