Indeks percepcji korupcji za 2011 rok

Data: 1 grudnia 2011 | Autor: | Brak komentarzy »

W dniu dzisiejszym Transparency International opublikowało wyniki corocznego badania postrzegania percepcji korupcji (Corruption Perceptions Index) za rok 2011. Wyniki zostały opracowane na podstawie 17 odrębnych badań z tego obszaru. Indeks obejmuje 183 kraje, które klasyfikowane są wg skali od 0 (najwyższy poziom korupcji) do 10 (praktyczny brak korupcji). Warto pamiętać o tym, że indeks ten opisuje postrzeganie problemu w sektorze publicznym. Szczegółowe wyniki CPI 2011 są dostępne w serwisie tematycznym TI.

[thumb]https://cpi.transparency.org/cpi2011/[/thumb]

W tego rocznym badaniu triumfuje Nowa Zelandia (9,5 punktu), a bezpośrednio za nią ulokowały się Dania i Finlandia (po 9,4 punktu). Ranking zamykają Somalia i Korea Południowa (po 1,0 punkcie). Polska, z wynikiem 5,5 punktu znajduje się na 41 pozycji. Ponad dwie trzecie uczestników rankingu uzyskało wyniki poniżej 5 punktów, co nie napawa optymizmem.

TI podkreśla, iż z uwagi na metodologię badania, wysokość indeksu w jednym roku nie powinna być porównywana z jego wysokością w roku poprzednim. Nie przeszkadza to jednak mediom dokonywać takich zestawień. Aby uczynić zadość sugestii TI, odsyłam Czytelników do wyników badania za 2010 rok, zamieszczonych na stronach organizacji.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.