Deutsche Telekom na celowniku SEC

Data: 29 grudnia 2011 | Autor: | 1 komentarz »

Serwisy agencyjne podały dzisiaj, że amerykańska Securities & Exchange Commision złożyła pozew przeciwko gigantowi telekomunikacyjnemu Deustche Telekom AG (operatora sieci T-Mobile), w ramach które zarzuca mu praktyki korupcyjne będące pogwałceniem Foreign Corrupt Practices Act. Sprawa dotyczy węgierskiego oddziału spółki – Magyar Telekom, lidera tamtejszego rynku, oraz trzech byłych członków jego najwyższych władz.

Na chwilę obecną nie podano informacji, czy złożenie pozwu jest rzeczywiście wyrazem woli SEC do walki sądowej, czy też jedynie służy sądowej aprobacie ugody między regulatorem a firmą (co jak pamiętają czytelnicy Fraud IQ, staje się niestety regułą).

Faktem jest jednak, że Magyar Telekom wydał oświadczenie, w którym wprost przyznaje, że do ugody będzie dążył. Ujawniono także, że jeszcze w czerwcu utworzono rezerwę na spodziewane grzywny i kary w tej sprawie sięgającą 62 milionów dolarów. Nieliczne blogi tematyczne spekulują jednak na temat potencjalnego porozumienia oznaczającego konieczność zapłaty przez MT ok. 95 milionów dolarów.

Cała sprawa nie jest nowością. Jeszcze w 2010 roku w Niemczech toczyło się odrębne dochodzenie przeciwko Deutsche Telekom w sprawie potencjalnych łapówek wręczanych na Węgrzech, Czarnogórze i w Macedonii w latach 2005-6. Miały one być wręczane członkom rządu oraz wysokim urzędnikom w zamian za nie wpuszczanie na te rynki konkurentów operującego tam Magyar Telekom. Dochodzenie to nie ujawniło jednak żadnych dowodów na taką działalność i zostało umorzone.

Zgodnie z ówczesnymi zarzutami, które są także zawarte w aktualnym pozwie SEC, trzech członków władz tej spółki co najmniej dwukrotnie przekazało łączną kwotę niemal 44 milionów dolarów przeznaczonych na zapewnienie sobie pomyślnych decyzji urzędniczych. Potrzebne kwoty uzyskiwano przede wszystkim zawierając fałszywe umowy doradcze i marketingowe, których beneficjenci oddawali większość otrzymanych środków szefom MT. Chcąc dodatkowo wzmocnić swoją pozycję na rynku Czarnogóry, Magyar Telekom wręczyło także korzyści majątkowe w zamian z pozytywną decyzję ws. przejęcia lokalnego operatora Telekom Crne Gore AD.

Kończą opis tego przypadku, jeszcze słowo wyjaśnienia na temat roli USA w tej sprawie.  Tak jak już wspominałem, Foreign Corrupt Practices Act ma zastosowanie nie tylko do spółek amerykańskich, ale także do firm zagranicznych, które np. pozyskują finansowanie ze Stanów Zjednoczonych. W tym przypadku papiery zarówno Deutsche Telekom, jak i Magyar Telekom są notowane na amerykańskich rynkach finansowych.


1 komentarz do wpisu: “Deutsche Telekom na celowniku SEC”

  1. 1 Mikołaj Rutkowski  dnia 30 grudnia 2011 r. o 09:13:
    AKTUALIZACJA: Zgodnie z podawanymi dziś w nocy naszego czasu informacjami (m.in przez WSJ), wspomniane przeze mnie plotki okazały się być prawdą. Ostatecznie całkowita kwota ugody w sprawie SEC vs. DT i MT wyniosła ponad 95 milionów dolarów.

    Większą część kosztów poniósł Magyar Telekom, który w ciągu dwóch lat musi zapłacić 59,6 miliona dolarów kary oraz dodatkowo 31,2 miliona dolarów odsetek i kosztów postępowania. Z kolei Deutsche Telekom, również w okresie dwóch lat, zapłacić ma kwotę kary 4,36 miliona dolarów.

    O ile jednak kara dla MT jest związana z faktycznymi działaniami korupcyjnymi, to w przypadku DT jako jej powód podano nieprawidłowości w księgach rachunkowych, które niewłaściwie odzwierciedlały faktyczne przepływy gotówki związane z operacjami MT. Można z dużą dozą pewności przypuścić, iż chodzi o wspomniane przeze mnie fikcyjne kontrakty generujące środki na fundusz korupcyjny.

    Nie trzeba oczywiście dodawać, że żadna z oskarżonych spółek w tej sytuacji nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła stawianym im zarzutom.


Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.