Bank HSBC ukarany za oszukańcze doradztwo inwestycyjne starszym osobom

Data: 9 grudnia 2011 | Autor: | Brak komentarzy »

Brytyjski regulator, Financial Services Authority, nałożył właśnie karę w wysokości 10,5 miliona funtów na bank HSBC za działania jego spółki córki – NHFA. Dodatkowo, nad HSBC wisi groźba zapłacenia kolejnych 29,3 miliona funtów jako rekompensaty dla osób poszkodowanych. Sama wysokość kary jest historyczna – najwyższa w dotychczasowej historii instytucji finansowych operujących na rynku detalicznym i piąta co do wysokości w ogóle na brytyjskim rynku finansowym.

O co chodziło? Spółka NHFA, przejęta przez HSBC w 2005 roku, oferowała osobom w podeszłym wieku instrumenty inwestycyjne, które miały generować dochody pozwalające na pokrycie kosztów całorocznej opieki. Horyzont czasowy takiej inwestycji był obliczony na minimum 5 lat. Problem w tym, że NHFA sprzedawała te instrumenty osobom, których szacowany czas życia nie przekraczał długości okresu inwestycji, nie miały zatem one szansy skorzystać z generowanych przez nią dochodów. Za zerwanie inwestycji przed terminem naliczane były wysokie kary. Dodatkowo stwierdzono, że mimo deklaracji, w wielu wypadkach generowany dochód nie był wystarczający do pokrycia kosztów opieki.

W latach 2005-2010 NHFA pozyskało środki w całkowitej wysokości przekraczającej 285 milionów funtów, co dawało jej niemal 60% udział w rynku. FSA szacuje, że ponad 87% transakcji NHFA nie powinno mieć miejsca, co przekłada się na liczbę niemal 2.500 klientów celowo wprowadzonych w błąd.

Zgodnie z informacją na stronie internetowej NHFA, instytucja została zamknięta przez HSBC już 1 czerwca tego roku. Bank twierdzi, że sam powiadomił brytyjski nadzór o sprawie, ale nie zostało to do tej pory oficjalnie potwierdzone. Z drugiej jednak strony, FSA przyznało, że nałożona kara została obniżona o 30% z powodu współpracy HSBC w wyjaśnianiu całego zdarzenia. Jak ujawniono, 15 z 31 pracowników odpowiedzialnych za pozyskiwanie klientów, w rzeczywistości skupiało się na generowaniu prowizji od sprzedaży na swoje konta, kosztem poszkodowanych klientów. Warto przy tym zauważyć, że wg. komentarzy ekspertów brytyjskiego rynku finansowego, kwota prowizji “doradców” NHFA przekroczyła nałożoną na bank karę.

Cała afera nie pomaga ogólnej sytuacji banku, który ogłosił niedawno, że planuje gigantyczne zwolnienia – do 2013 roku z pracy ma odejść 25.000 osób na całym świecie.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.