Naprawdę dobrze przygotowany whistleblower

Data: 30 grudnia 2011 | Autor: | Brak komentarzy »

Kolejną wartą uwagi informacją, jaka obiega serwisy agencyjne w ostatnich godzinach, jest ujawnienie szczegółów poufnego zgłoszenia pracownika, Granta Wilsona, w którym przedstawił on nieuczciwe praktyki banku względem jego największych klientów.

Podobnie jak wiele innych spraw o nadużycie, także historia wyjaśniania tego przypadku datuje się na kilka lat w przeszłość, ale dopiero teraz poznajemy wszystkie okoliczności sprawy. Generalny kontekst zdarzenia wyszedł na jaw już w 2009 roku, ale publikacja szczegółów dokumentu, który przyczynił się bezpośrednio do ujawnienia całej sprawy pozwala na jej głębszą analizę. A jest ona bardzo interesująca, nie tylko ze względu na mechanizm działania, który nie był zbyt wyrafinowany, ale ze względu na osobę whistleblowera i sposób, w jaki przeprowadził on ujawnienie nielegalnych praktyk.

Czytaj dalej »


Rok 2011 okiem Transparency International

Data: 30 grudnia 2011 | Autor: | Brak komentarzy »

Na blogu Transparency International pojawił się wpis podsumowujący najciekawsze i najważniejsze, zdaniem tej organizacji, wydarzenia, jakie miały miejsce w 2011 roku. Oczywiście zestawienie jest nieco „tendencyjne”, bo ukazuje rok 2011 przez pryzmat zainteresowania TI. Warto jednak zajrzeć tam w wolnej chwili, gdyż oprócz samych skrótowych opisów zdarzeń, TI zamieściła tam odnośniki do artykułów i materiałów znacznie rozszerzających wiedzę na te tematy. Polecam!


Deutsche Telekom na celowniku SEC

Data: 29 grudnia 2011 | Autor: | 1 komentarz »

Serwisy agencyjne podały dzisiaj, że amerykańska Securities & Exchange Commision złożyła pozew przeciwko gigantowi telekomunikacyjnemu Deustche Telekom AG (operatora sieci T-Mobile), w ramach które zarzuca mu praktyki korupcyjne będące pogwałceniem Foreign Corrupt Practices Act. Sprawa dotyczy węgierskiego oddziału spółki – Magyar Telekom, lidera tamtejszego rynku, oraz trzech byłych członków jego najwyższych władz.

Na chwilę obecną nie podano informacji, czy złożenie pozwu jest rzeczywiście wyrazem woli SEC do walki sądowej, czy też jedynie służy sądowej aprobacie ugody między regulatorem a firmą (co jak pamiętają czytelnicy Fraud IQ, staje się niestety regułą).

Czytaj dalej »


Kradzież tożsamości w wykonaniu przestępczości zorganizowanej

Data: 28 grudnia 2011 | Autor: | Brak komentarzy »

W nawiązaniu do opublikowanego wcześniej wpisu nt. zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości, warto zilustrować go opisem chyba największej do tej pory sprawy z tego obszaru. Jej opis został podany do wiadomości opinii publicznej w październiku tego roku. Prowadzona ona była pod kryptonimem „Operacja Swiper” – nie został on wyjaśniony, ale wg mnie jest to nawiązanie do postaci lisa Swipera z kreskówki Dora the Explorer, który usiłuje ukraść praktycznie każdą przydatną głównej bohaterce rzecz.

Na początek garść faktów, które rzucają światło na skalę całej sprawy. Zaangażowanych w nią było dokładnie 111 przestępców z 5 zorganizowanych grup, których obszar działania obejmował kraje Europy, Azji, Afryki oraz Bliskiego Wschodu. W ciągu 16 miesięcy swojej działalności okradli oni swe ofiary, których dokładna liczba nadal nie jest znana, na łączną kwotę ponad 13 milionów dolarów. Dochodzenie w tej sprawie trwa już od ponad 2 lat i nadal odkrywane są nowe fakty.

Czytaj dalej »


Rok 2012 okresem fali przypływu w obszarze nadużyć?

Data: 27 grudnia 2011 | Autor: | Brak komentarzy »

Brytyjska firma konsultingowa UKFraud opublikowała skrótowe wyniki swojego badania, przeprowadzonego wśród ponad 50 europejskich firm doradczych operujących w obszarze zarządzania ryzykiem nadużyć. Ponad 80% z nich przewiduje gwałtowny wzrost incydentów o tym charakterze w 2012 roku.

Jako najbardziej narażone obszary biznesu wymieniano ubezpieczycieli, handel hurtowy i detaliczny, telekomy oraz jednostki sektora publicznego. Wśród oczekiwanych typów incydentów wskazywano na cyberprzestępczość, nadużycia wewnętrzne, nieprawidłowości w procesach zakupowych oraz łańcuchach dostaw. Jedynym  z kolei obszarem, co do którego poglądy ankietowanych wskazywały na stabilizację lub wręcz spadek poziomu ryzyka nadużyć, był sektor kart płatniczych.

Czytaj dalej »