Raport PwC „Global Economic Crime Survey” za 2011 rok

Data: 30 listopada 2011 | Autor: | Brak komentarzy »

Firma doradcza PricewaterhouseCoopers opublikowała wyniki swojego cyklicznego (przeprowadzane co dwa lata) badania przestępczości gospodarczej „Global Economic Crime Survey 2011”. Zostało ono opracowane na podstawie wskazań niemal 3.900 respondentów z 78 krajów, w tym oczywiście z Polski.

Zgodnie z wynikami badania, 34% firm doświadczyło w minionym roku przypadków nadużyć gospodarczych (jest to wzrost o 13% od ostatniego badania z 2009 r.), a aż 11% nie potrafi powiedzieć, czy takie przypadki miały u nich miejsce! Krajami, w których więcej niż połowa respondentów przyznała, że miała do czynienia z przestępczością gospodarczą, były Kenia, RPA, Wielka Brytania i Nowa Zelandia. Polska lokuje się mniej więcej pośrodku tego zestawienia ze wskaźnikiem wskazań na poziomie 39%.

Czytaj dalej »


Transparency International znika z Polski

Data: 29 listopada 2011 | Autor: | Brak komentarzy »

Media poinformowały w dniu dzisiejszym o rozwiązaniu polskiego oddziału Transparency International, pozarządowej organizacji walczącej z korupcją, działającej w naszym kraju od 1998 roku (na świecie TI działa od 1993).

Wg wicedyrektora TI, Miklosa Marschalla, Rada Międzynarodowa Transparency International w ramach procesu oceny, przeprowadzanego co 3 lata, zdecydowała o nieprzedłużeniu akredytacji dla polskiego oddziału.

Przyczyną była niekorzystna ocena jego działania. Sam ostatni wiceprezes TI Polska, Paweł Kamiński, przyznaje, że organizacja w ostatnim czasie nie prowadziła już żadnej działalności, usprawiedliwiając się brakiem zasobów ludzkich i środków pieniężnych na realizację celów.

TI nie wyklucza, że polski oddział zostanie reaktywowany. Marschall oświadczył, że organizacja aktywnie poszukuje chętnych do pracy w Polsce.


Stop ugodom między SEC a Wall Street?

Data: 29 listopada 2011 | Autor: | Brak komentarzy »

Sędzia federalny, Jed Rakoff, zablokował propozycję ugody między Securities & Exchange Commission a Citigroup, w ramach której Citi zgodziło się zapłacić 285 milionów dolarów bez uznania swojej winy w sprawie o nieprawidłowości w transakcjach papierami wartościowymi.

Zgodnie z zarzutami SEC, Citigroup sprzedawało swoim klientom jednostki funduszu (o całkowitej wartości 1 miliarda dolarów), w skład którego wchodziły papiery wartościowe, co do których Citi spodziewało się, że ich ceny znacząco spadną. Jednocześnie w materiałach marketingowych deklarowano, że skład portfela jest ustalany przez niezależną stronę trzecią. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Citi świadomie zagrało na zniżkę cen tych papierów! W rezultacie, bank zarobił 160 milionów dolarów, zaś inwestorzy stracili ponad 700 milionów dolarów.

Czytaj dalej »


Wyłudzenia kredytów hipotecznych a rating polskiego sektora bankowego

Data: 29 listopada 2011 | Autor: | Brak komentarzy »

Przez polski rynek finansowy przeszła niedawno fala oburzenia, wywołana ogłoszoną przez Moody’s Investors Service obniżką perspektywy oceny wiarygodności kredytowej krajowego sektora bankowego. Eksperci sektorowi prześcigali się w zapewnieniach o bardzo dobrej sytuacji naszych banków. I chociaż co do zasady, nie mam podstaw do kwestionowania ich poglądów, to w całej tej awanturze uderzyła mnie jedna rzecz.

Co podkreślał Moody’s? Otóż zwrócił on uwagę na negatywne perspektywy płynnościowe, w szczególności:

  • podatność polskich banków na wahania koniunkturalne (co może się objawiać zatrzymaniem lub bawet wycofywaniem wsparcia finansowego przez spółki-matki),
  • duży udział w portfelu kredytowym kredytów walutowych, których spłata może być zagrożona w wyniku słabnącego złotego,
  • słabo funkcjonujące systemy zarządzania ryzykiem i odzyskiwania należności.

Czytaj dalej »


Tłusty kocur – o walce USA z oszustami podatkowymi

Data: 28 listopada 2011 | Autor: | Brak komentarzy »

Z kronikarskiego obowiązku nie sposób nie wspomnieć o zbliżającej się coraz szybszymi krokami amerykańskiej ustawie FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act), która wpłynie bezpośrednio na operacje instytucji finansowych poza granicami Stanów Zjednoczonych. Z pewnością także jej obchodzenie stanie się tematem wpisów na Fraud IQ.

Czym zatem jest FATCA? Jest ona ustawa skarbową, której celem jest pozyskanie informacji o rachunków i zgromadzonych na nich środkach posiadanych przez podatników amerykańskich w zagranicznych instytucjach finansowych. Od razu warto zauważyć, że określenie „podatnik amerykański” ma tutaj niezwykle pojemne znaczenie. Oprócz obywateli USA będzie nim także posiadacz Zielonej Karty, osoba, która uzyskuje wpływy w zagranicznym banku ze źródeł amerykańskich (np. wynagrodzenie, opłaty licencyjne), a nawet obywatel innego kraju, który na terytorium USA przebywa dłużej niż 183 dni w danych roku.

Czytaj dalej »