Wywiad z Harrym Markopolosem

Data: 29 czerwca 2010 | Autor: | Brak komentarzy »

W czerwcowym numerze magazynu Internal Auditor znalazł się stosunkowo krótki wywiad z “pogromcą Madoffa”, Harrym Markopolosem, pod tytułem Fighting the Good Fight.

Podstawowym przesłaniem, jakie Markopolos przekazuje w swoich wypowiedziach, jest konieczność nieustępliwej walki z nadużyciami, która – przynajmniej w jego przypadku – przynosi owoce nieraz po długich latach oczekiwania, na sadzie “oliwa nierychliwa”. Markopolos uprawia nieco autopromocji, twierdząc, że zajęło mu ok. 5 minut lektury prospektu reklamowego funduszu Madoffa rozpoznanie, iż był on szwindlem, a następnie 4 godziny poświęcił na stworzenie modelu matematycznego udowadniającego tę tezę. Gorzej, że argumentów tych nie chcieli kupić przez długie lata ani jego szefowie, ani przedstawiciele SEC (amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd).

A jakie rady Markopolos ma dla swoich następców? Gromadzić i zabezpieczać dowody ewentualnych nadużyć, a następnie przedstawić je managementowi, czyli w zasadzie nic nowego (nie wspominając już, że w jego przypadku raczej ten model nie wypalił). Niemniej jednak rady Markopolosa przeznaczone dla audytorów wewnętrznych, mające na celu zwiększenie wartości dodanej do działalności dochodzeniowej, są z pewnością cenne – aczkolwiek mają szansę wzbudzić sprzeciw czytających literalnie Międzynarodowe Ramowe Zasady Praktyki Zawodowej (International Professional Practices Framework) w punkcie 1210.A2 . Markopolos radzi audytorom wewnętrznym w szczególności:

  • podjęcie rygorystycznego programu samorozwoju zawodowego w temacie nadużyć,
  • gromadzenie opisów i innych materiałów dotyczących nadużyć i ich dokładne analizowanie pod kątem rozpracowywania nowych schematów,
  • gromadzenie książek na temat nadużyć i posiadanie podręcznej biblioteczki w tym temacie,
  • po rozpracowaniu nowego schematu nadużycia – oszacowanie podatności własnej firmy na takie rodzaj nadużycia,
  • analizowanie mechanizmów kontroli wewnętrznej pod kątem “jak można je pokonać?” i “ile osób musiałoby się sprzymierzyć, aby to osiągnąć”.

Rozszerzona w stosunku do wydania papierowego wersja wywiadu jest dostępna na stronach IIA – niestety tylko dla członków tej organizacji (wymagane zalogowanie).

O zmaganiach Markopolosa z piramidą Bernarda Madoffa można przeczytać w jego książce No one would listen: a true financial thriller.

Międzynarodowe Ramowe Zasady Praktyki ZawodowejSkomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.