Wynagrodzenie za whistleblowing!

Data: 27 lipca 2010 | Autor: | Brak komentarzy »

GwizdekAmerykańska Securities & Exchange Commision przyznała właśnie największą w historii gratyfikację finansową – 1 milion USD – w zamian za informacje, które dostarczyły SEC dowodów w prowadzonym postępowaniu.

Okrągła sumka powędruje do pary z Connecticut – Glena i Karen Kaiser. Dostarczyli oni istotnych informacji w sprawie o insider trading, jaką SEC wytoczyło firmie Pequot Capital Management Inc. za nieprawidłowości w handlu akcjami Microsoftu. Sprawa toczyła się przeciwko dyrektorowi funduszu, Arthurowi Sambergowi oraz jego pracownikowi, Davidowi Zilkha (wcześniejszemu pracownikowi Microsoftu). Pikanterii całej sprawie dodaje kluczowy fakt, iż obecna pani Kaiser jest byłą żoną Zilkhy, co bez wątpienia umożliwiło jej pozyskanie informacji i materiału dowodowego, jakie przekazała SEC.

W szczególności udowodniono, że były Zilkha jeszcze jako pracownik Microsoftu przekazał Pequotowi w kwietniu 2001 roku istotne informacje o zyskach spółki, jakie miały zostać ujawnione w najbliższym raporcie MS. Informacja ta pozwoliła funduszowi zarobić na wzroście kursu zakupionych po tej informacji akcji ok. 14,8 miliona USD. W trakcie procesu rozwodowego Karen i Davida ujawniono dokumenty świadczące o tym, że w zamian za rzeczoną informację Pequot wypłacił informatorowi 2,1 miliona USD.

SEC prowadziło już drugie dochodzenie w tej sprawie, jako że pierwsze zakończyło się bez efektów, właśnie przez brak dostatecznych dowodów na ujawnienie poufnych informacji. Tym razem, stojąc w konfrontacji z rewelacjami obecnej pani Kaiser, Samberg i Zilkha zgodzili się pójść na ugodę z SEC, której efektem była zapłata przez nich niemal 28 milionów USD z tytułu rozliczenia nienależnych zysków oraz kary finansowej. Ugoda nie zakończyła jednak całkowicie tej sprawy, ponieważ aktualnie SEC wytoczyło proces przeciwko samemu Davidowi Zilkha – postępowanie sądowe ma rozpocząć się w październiku.

Wypłata zrealizowana przez SEC nie jest w zasadzie żadną nowością, jako że jej podstawą jest ustęp 21A(e) ustawy Securities Exchange Act z 1934 roku, który umożliwia komisji wypłatę informatorowi nagrody w wysokości do 10% kary nałożonej w sprawie o ujawnienie poufnych informacji. Do tej pory jednak zapis ten był stosunkowo rzadko stosowany, a ewentualne wypłaty nie sięgały kwot tego rzędu.Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.