Lekcja historii

Data: 5 sierpnia 2010 | Autor: | Brak komentarzy »

Jako ciekawostkę chciałbym dzisiaj przedstawić Czytelnikom ciekawą i pouczającą listę przypadków nadużyć korporacyjnych, jakie miały miejsce w latach 90-tych XX wieku. Można ją znaleźć pod tym adresem.

Lista zawiera równiutką setkę kryminalnych afer korporacyjnych, wraz z ich krótkim opisem oraz kwotą kary, jaką musiała zapłacić dana firma (rekordzista musiał wysupłać kwotę 500 milionów USD!). Lista zawiera wiele przypadków spoza obszaru nadużyć, jakie opisuje ten serwis, ponieważ są tam także afery antyrustowe, związane z ochroną środowiska, omijaniem prawa, unikaniem podatków itp., ale wiele z nich to typowe przypadki nadużyć korporacyjnych.

Wniosek z lektury raczej nie jest budujący – okazuje się bowiem, że biznes fraudowy rozwija się coraz dynamiczniej. W zasadzie żaden z przedstawionych tam schematów nie został zarzucony, stało się raczej odwrotnie – techniki i taktyki potencjalnych oszustów są stale doskonalone. Do tego dochodzą oczywiście wynalazki fraudowe XXI wieku, bazujące przede wszystkim na rozwoju technologii, przyspieszeniu obiegu informacji, coraz większą zależności biznesu od dóbr niematerialnych (licencje, patenty, instrumenty finansowe, know-how) itp. O ile można domniemywać, że życie fraud examinera było w tamtych czasach łatwiejsze, to z pewnością teraz jest ciekawsze i pełne wyzwań…Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.