Hiszpańska policja na łowach

Data: 16 czerwca 2010 | Autor: | Brak komentarzy »

Jak podaje Reuters oraz szereg innych serwisów internetowych za hiszpańskim ministerstwem spraw wewnętrznych, policja tego kraju dokonała aranżacji masowego aresztowania 178 osób podejrzanych o uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej, zaangażowanych w nielegalne operacje kartami płatniczymi, pranie pieniędzy, wymuszenia, napady oraz przestępstwa seksualne. Skala aresztowań robi wrażenie, ponieważ jest rezultatem skoordynowanego działania policji w 12 państwach.

Cała akcja jest rezultatem ponad 2-letniego dochodzenia, prowadzonego poza Hiszpanią, także na terenie Francji, Włoch, Irlandii, Rumunii, Australii, Szwecji, Grecji, Finlandii, Węgier oraz Stanów Zjednoczonych. Szacuje się, że przychody gangu z przestępczej działalności przekroczyły 20 milionów EUR (ok. 24,5 miliona USD).

Przy aresztowaniach 76 osób na terenie samej Hiszpanii policja skonfiskowała niebagatelną liczbę 120.000 (!!!) skradzionych kart płatniczych oraz 5.000 kart sklonowanych. Zlikwidowano 11 laboratoriów specjalizujących się w produkcji kart. Karty wykorzystywano przede wszystkim do wypłat w bankomatach oraz zakupów w sklepach, także internetowych. Przychody z “karcianego biznesu” stanowiły największy procent zysków grupy.

Podane informacje nie są zbyt szczegółowe, ale, co ciekawe, nie wspomniano o tym, żeby gang specjalizował się w wyprawach do Europy Centralnej i Wschodniej, aby eksploatować lokalne słabości we wdrażaniu standardu EMV. Czyżby była to oznaka nowych trendów w przestępczości kartowej? Czy Hiszpania miałaby zostać nowy centrum przestępczości kartowej w Europie (przypomnijmy sobie zeszłoroczny gigantyczny wyciek danych z ServiRed)?Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.