Budżet miejski ofiarą trojana

Data: 1 czerwca 2010 | Autor: | Brak komentarzy »

Jak donosi “The Register”, kalifornijskie miasto Carson straciło ponad 400.000 USD w wyniku wycieku poufnych danych bankowych z komputera skarbniczki miejskiej. Historia datuje się jeszcze z 2007 r., aczkolwiek dopiero teraz ją upubliczniono. Jak ustalono, laptop pani skarbnik został zarażony wariantem trojana Talex, aczkolwiek nadal nie wiadomo, jaką drogą został on zainstalowany na komputerze.

W sprawie tej zaangażowanych jest 5 osób, które oskarżono o próbę wyprowadzenia z konta bankowego miasta ponad 450.000 USD (odzyskano jedynie 44.000 USD). Prawdopodobnie w sprawę może być zaangażowanych jeszcze więcej osób, ale na ten moment nie jest jasne, o jaką liczbę chodzi. Sądząc jednak po już ujawnionej liczbie sprawców, miasto padło ofiarą zorganizowanej grupy hackerów. Jak widać, ataki na komputery za pomocą malware’u nie są zagrożeniem jedynie dla osób prywatnych, chociaż to one najczęściej padają ich ofiarą.

Włodarze Carlton zapewniają, że od czasu incydentu miasto znacznie wzmocniło procedury bezpieczeństwa związane z transferami online. W szczególności, po każdej operacji aż trzy osoby dostają niezależne powiadomienie o jej wykonaniu za pomocą e-maila, SMS-ów oraz faksu. Innych szczegółów nie podano, ale jak sami możecie się domyślić, ujawnione “ulepszenie” jest działaniem wyłącznie reakcyjnym. Oczywiście przyspieszy przyspieszy ono wykrycie potencjalnego nadużycia i zapewne ułatwi odzyskanie utraconych środków, ale gdzie podziała się prewencja?Skomentuj wpis

Musisz być zalogowany/a, żeby zamieszczać komentarze.